Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Afghánistán
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afghánistán: Bezpečnostní situace - varování!

 

Ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje českým občanům cestovat do Afghánistánu kvůli setrvale zhoršené bezpečnostní situaci, trvalé hrozbě teroristických útoků a vysokého rizika únosu.

Žádný region v Afghánistánu nelze považovat za bezpečný. Bezpečnostní situace je nestabilní a nepředvídatelná v celé zemi. Hrozby útoků, které mohou být jak cílené, tak náhodné, se trvale objevují po celé zemi. Od poloviny srpna 2021 je celé afghánské území pod kontrolou Tálibánu, jehož ozbrojenci představují hrozbu civilnímu obyvatelstvu i zahraničním návštěvníkům a není proto možné zaručit jejich bezpečnost.

Ministerstvo zahraničních věcí proto důrazně nedoporučuje privátní cesty ani cesty s cestovními kancelářemi, a to právě z důvodů nepředvídatelnosti situace a nemožnosti poskytnutí včasné pomoci v případě nebezpečí.

Mezi obyvatelstvem se nachází značné množství zbraní, z čehož plyne i nebezpečí náhodné účasti v přestřelkách či při tzv. oslavné střelbě. V zemi je trvale vysoká kriminalita a s tím je spojeno rovněž značné riziko únosu za účelem získání výkupného na celém území Afghánistánu.

.