Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bahrajn: Doporučení na cesty

 

(Archivní článek, platnost skončena 06.03.2020.)

V návaznosti na poslední vývoj v regionu  v souvislosti se zabitím vysoce postaveného íránského generála Qásima Sulejmáního dne 3. 1. 2020, MZV ČR doporučuje svým občanům pobývajícím v Bahrajnu zachovávat zvýšenou bdělost a průběžně se informovat na bezpečnostní situaci v oblasti prostřednictvím médií a dalších dostupných zdrojů.

Možné riziko pro cestovatele mohou představovat protivládní demonstrace a protestní akce šíitské komunity, ke kterým dochází zpravidla o víkendech. Při protestech jsou často páleny pneumatiky a občasně používány improvizované výbušniny. Akce mohou narušit dopravu na hlavních dopravních spojnicích v Manámě, příp. se vyskytovat v blízkosti obchodních center. Poměrně časté jsou útoky na policejní stanice. Vždy existuje vážné riziko eskalace. Přestože jsou protesty směřovány proti sunnitskému vedení země, mohly by se obrátit i proti přítomným cizincům. Bezpečnostní složky země jsou oprávněny k potlačení nepovolených demonstrací používat slzný plyn a další prostředky. Účast na nepovolené protivládní demonstraci může přinést právní postihy. Z důvodů výše uvedených je doporučováno vyhýbat se místům, kde dochází ke srocování davu, a opatrnost aplikovat i v místech, kde je zvýšená koncentrace cizinců, např. kina, hotely, noční kluby, apod. V případě ohrožení volejte policii na tel. čísle 999.

 

Občané ČR, kteří se v Bahrajnu ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Rijádu na čísle +966 505 410 531 nebo na Honorární konzulát ČR v Manámě.

Po dobu pobytu v Bahrajnu doporučuje MZV ČR občanům zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

.