Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bangladéš
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bangladéš: západonilský virus

 

MZV ČR upozorňuje české občany cestující do Bangladéše na zdravotní rizika spojená s tzv. západonilským virem (West Nile Virus), jehož existenci nedávno potvrdilo bangladéšské Mezinárodní centrum pro výzkum průjmových nemocí (The International Centre for Diarrhoeal Disease Research). Zatím není zjištěn počet potvrzených infekcí, nicméně podle neoficiálních informací bylo několik pacientů potvrzeno poblíž metropole Dháky.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že tuto nákazu šíří ptáci (typicky vrány) a lidé jsou infikováni bodnutím nakaženým komárem. Zatímco u 80 % pacientů není pozorován žádný příznak jakéhokoliv onemocnění, u citlivých jedinců se objevuje horečka, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů a kloubů a celková schvácenost. Nemoc může doprovázet i vyrážka na těle. V případě zhoršeného průběhu onemocnění se uvedené příznaky stupňují, zvyšuje se tělesná teplota a přidává se i ztuhlý krk. To vše může vést ke mdlobám až ochrnutí infikovaných jedinců. 

Všem cestovatelům plánujícím cesty do Bangladéše se doporučuje registrace v databázi DROZD. Čeští občané se mohou v případě nouze obracet na nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Dillí +919910999460.

 

.