Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: Bezpečnostní situace

 

V souvislosti s přetrvávající hrozbou teroristických útoků a dlouhodobě zhoršenou bezpečnostní situací v Belgii Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje:           

Pro celé území Belgie platí od 22. ledna 2018 bezpečnostní stupeň číslo 2 (hrozba málo pravděpodobná).  Stupeň bezpečnostní hrozby č. 3 zůstává v platnosti pouze pro vybrané lokality a akce, které jsou z bezpečnostních důvodů pro veřejnost nespecifikované. Vojenské hlídky proto z ulic zatím úplně nezmizí. Dohlížet budou i nadále na některé citlivé cíle, kde zůstanou zachována zvýšená bezpečnostní opatření.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům i nadále věnovat pozornost potenciálně rizikovým faktorům, sledovat pokyny belgických bezpečnostních orgánů a řídit se jimi.

Vzhledem k tomu, že riziko stále existuje (izolovaný akt nebo útok nelze nikdy vyloučit), doporučuje belgické Krizové centrum pokračovat v rozvoji "kultury bezpečnosti". Místní orgány, jakož i soukromé subjekty a občané jsou vyzváni, aby pokračovali v opatřeních, která přispívají ke snížení rizika a která se osvědčila v uplynulém období. Na občany je zároveň apelováno, aby se aktivně informovali o tom, jak postupovat v případě krize prostřednictvím  www.info-risques.be.

· Aktuální doporučení belgického Krizového centra jsou k dispozici i na jeho Twitteru

· Čeští občané žijící dlouhodobě v Belgii se mohou zapsat do systému BE-Alert, která zprostředkovává upozornění a informace belgických orgánů v případě krizových situací.

 

· Cestovatelům doporučujeme zaregistrovat do systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD.

V případě nouze můžete kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bruselu na čísle konzulární pohotovosti: +32-477-257104.

.