Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Burkina Faso: Aktuální bezpečnostní situace

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR z důvodu uskutečněného státního převratu ze dne 23. 01. 2022, kdy se vlády v zemi zmocnily armádní složky, v současné chvíli varuje před cestami do Burkiny Faso. S účinností od 24. 01. 2022 až do odvolání došlo k uzavření pozemních i vzdušných hranic.
 

Zároveň apelujeme na občany, kteří se již v zemi zdržují, aby v rozmezí od 21:00 do 05:00 místního času dodržovali aktuálně (od 24. 1. 2022) platný zákaz vycházení a omezili svůj nezbytný pohyb na veřejných místech na minimum. Upozorňujeme také, aby se vyhnuli místům s větší koncentrací lidí, vyhýbali se místům s přítomností armádních složek, celkově zachovali maximální ostražitost a pro aktuální vývoj v zemi sledovali místní i zahraniční média.

 

V posledních měsících se také zvýšila intenzita únosů a útoků ozbrojených teroristických skupin v Burkině Faso . Zejména se jedná o oblasti Sahelu v severovýchodní části Burkiny Faso na hranicích s Mali a Nigerem, ale velmi vysoké riziko teroristických útoků existuje i napříč celým územím Burkiny Faso včetně hlavního města.  

MZV ČR doporučuje zcela se vyhnout cestování do následujících provincií: Soum, Oudalan, Séno, Loroum, Yatenga, Sorou, Kossi, Kénédougou, Houet, Comoe, Gnagna, Yagha, Komandjari, Tapoa, Gourma, Koulpélogo a Kompienga. Rovněž v ostatních částech země je situace značně nestabilní, existuje riziko teroristických útoků, únosů a kriminality.

Cílem útoků mohou být národní parky, okolí těžařských dolů, policejní a celní stanice, vojenské základny, vládní budovy, kostely, školy a jiná místa s vysokou koncentrací lidí (kulturní akce). K únosům západních občanů dochází v roce 2019 nejvíce u hranic s Togem a Beninem.

V hlavním městě Ouagadougou existuje bezprostřední hrozba teroristických útoků. Mezi potenciální cíle patří mezinárodní letiště a jeho okolí, luxusní hotely, restaurace, bary a jiná společenská místa, kde se zdržují cizinci. MZV ČR důrazně doporučuje zcela se vyhnout uvedeným místům. V případě nutnosti se doporučuje přebývat v menších ubytovacích zařízeních (guesthouses).

Dále je třeba zcela se vyhnout následujícím čtvrtím: Karpala, Balkiui a Rayongo (rovněž známá jako Dayongo), a sice z důvodu potenciálních bezpečnostních operací. Také v ostatních částech města doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti.

Nedoporučuje se pohybovat se pěšky a bez doprovodu, zejména po setmění, a jezdit na motorce. V případě napadení se doporučuje neklást odpor. Doporučuje se sledovat aktuální bezpečnostní situaci prostřednictvím místních médií a dbát pokynů místních orgánů. K poslednímu teroristickému útoku ve Ouagadougou došlo v březnu 2018 (útok na francouzské velvyslanectví a generální štáb Burkiny Faso).

Dále doporučujeme cestovatelům registrovat se v systému DROZD a před cestou do země se informovat na Velvyslanectví ČR v Akkře.

Kontakt na honorárního konzula ČR ve Ouagadougou: Romaric Sondo (+226 7020 2585), consul.cz.bf@gmail.com. Adresa: Société M ´ZAKA Securite MKS Sarl 248, Avenue Sembene Ousmane, Ouaga 2000, Ouagadougou.

V případě nouze se lze obrátit na konzulární pohotovost Velvyslanectví v Akkře: +233 247 011 428.

.