Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Burkina Faso: Aktuální bezpečnostní situace

 

Dnes (9.1.2020) a v příštích dnech existuje v hl.m. Ouagadougou bezprostřední hrozba teroristických útoků. Mezi potenciální cíle patří mezinárodní letiště a jeho okolí, luxusní hotely, restaurace, bary a jiná společenská místa, kde se zdržují cizinci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně doporučuje odložit veškeré cesty do Burkiny Faso a apeluje na občany, kteří se již v zemi zdržují, aby se vyhnuli zmíněným místům a zachovali maximální ostražitost. Varování platí do odvolání.

 

V důsledku zhoršující se bezpečnostní situace a stále se zvyšující frekvence teroristických útoků při západní hranici s Mali, na severu a východě země vyhlásila vláda Burkiny Faso dne 31. 12. 2018 výjimečný stav ve 14 provinciích v regionech Boucle, Mouhoun, Hauts-Bassins, Centre-Est, l’Est, Nord a Sahel. Situace se od té doby nadále značně zhoršuje. V zemi působí radikální islamistické skupiny, které cílí své takřka každodenní útoky na místní bezpečnostní složky, západní občany, ale i civilní obyvatelstvo.

MZV ČR doporučuje zcela se vyhnout cestování do následujících provincií: Soum, Oudalan, Séno, Loroum, Yatenga, Sorou, Kossi, Kénédougou, Houet, Comoe, Gnagna, Yagha, Komandjari, Tapoa, Gourma, Koulpélogo a Kompienga. Rovněž v ostatních částech země je situace značně nestabilní, existuje riziko teroristických útoků, únosů a kriminality.

Cílem útoků mohou být národní parky, okolí těžařských dolů, policejní a celní stanice, vojenské základny, vládní budovy, kostely, školy a jiná místa s vysokou koncentrací lidí (kulturní akce). K únosům západních občanů dochází v roce 2019 nejvíce u hranic s Togem a Beninem.

V hlavním městě Ouagadougou existuje bezprostřední hrozba teroristických útoků. Mezi potenciální cíle patří mezinárodní letiště a jeho okolí, luxusní hotely, restaurace, bary a jiná společenská místa, kde se zdržují cizinci. MZV ČR důrazně doporučuje zcela se vyhnout uvedeným místům. V případě nutnosti se doporučuje přebývat v menších ubytovacích zařízeních (guesthouses).

Dále je třeba zcela se vyhnout následujícím čtvrtím: Karpala, Balkiui a Rayongo (rovněž známá jako Dayongo), a sice z důvodu potenciálních bezpečnostních operací. Také v ostatních částech města doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti.

Nedoporučuje se pohybovat se pěšky a bez doprovodu, zejména po setmění, a jezdit na motorce. V případě napadení se doporučuje neklást odpor. Doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci prostřednictvím místních médií a dbát pokynů místních orgánů. K poslednímu teroristickému útoku ve Ouagadougou došlo v březnu 2018 (útok na francouzské velvyslanectví a generální štáb Burkiny Faso).

Dále doporučujeme cestovatelům registrovat se v systému DROZD a před cestou do země se obrátit na Velvyslanectví ČR v Akkře.

Kontakt na honorárního konzula ČR ve Ouagadougou: Romaric Sondo, +226 7020 2585, consul.cz.bf@gmail.com.

V případě nouze se lze obrátit na konzulární pohotovost Velvyslanectví v Akkře: +233 247 011 428.

.