Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína - aktuální doporučení k cestám

 

MZV ČR důrazně doporučuje zvážit cesty do Číny a cestovat pouze v nejnutnějších případech. Důvodem jsou výrazné komplikace spojené se vstupem do země a s cestováním po pevninské Číně v souvislosti se striktním uplatňováním nulové tolerance vůči šíření nemoci Covid-19.

Do země aktuálně směřuje minimální počet letů z Evropy, které jsou navíc často rušeny na poslední chvíli. Předodletové a popříletové podmínky jsou stanoveny velmi přísně a je nutné počítat s několikatýdenní vstupní karanténou v přiděleném hotelu (bez možnosti výběru) na vlastní náklady. Jestliže bude u jednotlivce prokázána pozitivita na nemoc Covid-19 po příletu na území Číny (či v rámci následného pobytu v Číně), dojde ze strany čínských úřadů k zásadním opatřením limitujícím osobní svobodu nakaženého v podobě povinného popř. i vynuceného pobytu v nemocnici (či karanténním centru) v řádu až několika týdnů či dokonce měsíců.

Čína zůstává i nadále uzavřena pro některé kategorie cestujících – kromě turistů také pro studenty, učitele či novináře. Obchodní cestující musí mít k získání čínského víza v ČR vystaven zvací dopis od místní firmy, potvrzený nadřízeným stranickým orgánem příslušného města/provincie.

Cestování po Číně je kvůli požadavkům na prokazování se zdravotním kódem (Health Kit) a cestovní aplikací (Green Arrow) obtížné pro cestovatele, kteří nemají čínskou SIM-kartu či čínskou sociální síť Wechat. Nepředvídatelné jsou rovněž postupy místních orgánů při "kontrole" šíření Covid-19, kdy jsou postupně uzavírána jednotlivá místa s výskytem byť minimálního počtu případů nemoci Covid-19 (vesnice, města a nelze vyloučit ani celé provincie) a znemožňován volný pohyb obyvatel.

 

Další informace naleznete na web stránkách Zastupitelského úřadu ČR  v Pekingu.

.