Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hongkong: Doporučení pro cesty

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.05.2020 / 09:15.)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že vzhledem k šíření nákazy koronavirem (COVID-19) přistoupila administrativa Hongkongu k uzavření svých hranic pro hongkongské nerezidenty, které bude v platnosti od 00:00 hodin 25. 3. 2020 místního času. Nerezidenti nebudou na území Hongkongu vpuštěni a nebude umožňován ani jakýkoli tranzit.  Toto omezení bude v platnosti pod dobu minimálně 14 dnů.

 

Pro přijíždějící hongkongské rezidenty je zavedena povinná 14denní karanténa bez výjimky. Na letišti je teplotní screening a většina přijíždějících se musí podrobit testu na COVID-19 v letištním testovacím centru nebo dostane test kit s sebou domů.

Situace se rychle vyvíjí, doporučujeme proto sledovat účet GK Hongkong na sociální síti Facebook, který je v závislosti na vývoji aktualizován i několikrát denně.
 

 

MZV ČR i nadále upozorňuje občany na pokračující výskyt demonstrací v Hongkongu, které mohou mít dopad jak na osobní bezpečnost, tak na cestovní plány turistů.

Demonstrace se od června 2019 konají téměř každý víkend, k menším demonstracím ale může docházet i v pracovních dnech. V důsledku demonstrací dochází k častým, nenadálým a rozsáhlým omezením či zastavení podzemní i pozemní dopravy. Terčem demonstrací se několikrát stalo místní letiště a zastávky metra. Opakování situace nelze vyloučit. Doporučujeme proto sledovat informace místní policie a médií. Aktuální dopravní informace vláda Hongkongu zveřejňuje prostřednictvím webu a aplikace HKeMobility.

Občanům doporučujeme vyhnout se místům konání demonstrací, které často provází násilí. V  místě střetů dochází například k útokům zápalnými lahvemi, házení těžkých předmětů, použití slzného plynu nebo gumových projektilů, které jsou hrozbou pro všechny osoby nablízku. Demonstrace se mohou uskutečnit prakticky kdekoli a to zcela nečekaně.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě nouze se můžete obrátit na nouzovou linku Generálního konzulátu ČR v Hongkongu: +852 915 272 46.

.