Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení k cestování do přímořských oblastí

 

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2020.)

Za účelem posílení prevence proti šíření koronaviru COVID-19 vydává Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí doporučení k pobytům v přímořských oblastech.

 1. Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.) a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu.
   
 2. Dodržujte bezpečnou vzdálenost, alespoň 2 metry, od cizích osob, a to jak ve vnitřních prostorách, tak i ve venkovních (restaurační zahrádky, pláže).
   
 3. Při cestách hromadnou dopravou, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.
   
 4. Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou atd.
   
 5. Pokud jsou v konkrétní zemi jiné nebo přísnější podmínky, důrazně doporučujeme je dodržovat. Aktuální informace o místních opatřeních v jednotlivých zemích jsou zveřejněny v Rozcestníku k cestám do zahraničí.


  MZV ČR upozorňuje na skutečnost, že důvodem omezování cestování českých občanů do zahraničí jsou v mnoha případech (např. v Řecku) výsledky namátkového testování na nemoc COVID-19 při příjezdu do země. Proto důrazně doporučujeme všem cestovatelům, kteří ukončili léčbu této nemoci BEZ kontrolního negativního testu, aby 14 dní po ukončení karantény necestovali do zahraničí. Jejich test může být i přes ukončení karantény pozitivní a hrozí jim tak dalších 14 dní izolace mimo ČR. Podobné nebezpečí hrozí i těm, kteří měli v poslední době symptomy nemoci a bez negativního testu vycestují do zahraničí. Upozorňujeme, že náklady spojené s izolací jdou často na vrub cestovatele.
.