Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Důrazně se nedoporučuje cestovat do zemí: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibie, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie, Tunisko, Zambie, Zimbabwe

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.08.2021 / 13:45.)

Důrazným nedoporučením cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 reaguje Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví na hrozbu zavlečení nových a agresivnějších mutací koronaviru na území České republiky.

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností ode dne 5., resp. 9. července 2021 od 00:00 hod. bylo prodlouženo do dne 31. srpna 2021 do 23:59 hod.   Všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky se důrazně nedoporučuje vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2.

S účinností od 5. 7. 2021 se jedná o tyto země:

Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambie a Zimbabwe.

Vláda rozhodla o vydání důrazného nedoporučení všem občanům ČR a cizincům s bydlištěm v ČR cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy těmito mutacemi, ledaže cesta do těchto zemí nesnese odkladu. Cílem je zejména výrazně omezit zbytné cesty (zejména z důvodu turistiky) do zemí, kde je vysoce rizikové ohrožení nákazou novými variantami viru COVID-19 a zároveň, které nemají dostatečně nastavená protiepidemická opatření, která by přenosu nákazy mohla předcházet nebo již i přes snahu dochází ke komunitnímu šíření. Pro případný návrat do ČR jsou stanovena přísná protiepidemická pravidla obsažená v samostatném ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví k omezení překročení státní hranice ČR.

V zásadě pro návraty z těchto zemí platí pravidla pro návrat s extrémním rizikem nákazy COVID-19

.