Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Etiopie
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Etiopie: Aktuální doporučení pro cesty

 

V červnu 2019 došlo v Bahir Daru a v hlavním městě Addis Abebě k zavraždění několika vrcholných etiopských představitelů, vč. náčelníka generálního štábu Etiopie. MZV ČR doporučuje dbát maximální opatrnosti při cestách do regionu Amhara, především v oblasti Bahir Daru a Gondru. Dlouhodobě nestabilní je také situace v regionu Oromie, který obklopuje hlavní město Addis Abebu. Při cestách do turistických oblastí (Lalibela, Gondar, Axum) proto doporučujeme využít letecké přepravy z hlavního města.

Situace v Addis Abebě zůstává klidná, nicméně doporučujeme i zde dbát maximální opatrnosti. V případě jakéhokoliv zhoršení bezpečnostní situace či mimořádné události etiopská vláda může přistoupit k omezení mobilních služeb a internetového spojení.

V hlavním městě Addis Abebě je nutné dbát zvýšené obezřetnosti i z důvodu rostoucí míry kriminality (především krádeže a přepadení). Častým trikem bývá odlákání pozornosti jedním zlodějem (např. zataháním za rukáv, plivnutím, atp.) a následná krádež komplicem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí, veřejným shromážděním a demonstracím a průběžně sledovat bezpečnostní situaci.

V červenci 2019 byl vyhlášen v regionálním státě Jižních národů, národností a lidu (SNNPR) výjimečný stav. V zóně Sidama docházelo i v souvislosti s referendem o samostatnosti této zóny k ozbrojeným střetům. I přes relativně klidný průběh referenda v listopadu 2019 Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do regionu SNNPR pouze ve zcela nezbytných případech. Doporučujeme zvážit nutnost cesty a návštěvu regionu SNNPR raději odložit. Doporučujeme průběžně sledovat bezpečnostní situaci a dbát pokynů místních úřadů.

Od srpna 2019 je ve městě Dire Dawa na východě Etiopie riziko nákazy virem Chikungunya. Proti chorobě neexistuje očkování, ani účinná léčba. Nemoc sice není obvykle smrtelná a její příznaky, které velmi připomínají malárii, či horečku dengue, obvykle odezní po několika dnech. Chikungunya však může v některých případech způsobit trvalé poškození nervové soustavy a nebezpečná je především pro starší občany. Velvyslanectví ČR v Addis Abebě proto nedoporučuje do odvolání cestovat do města Dire Dawa vzhledem k potencionálnímu riziku nákazy.

Pro aktuální informace kontaktujte Velvyslanectví ČR v Addis Abebě. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům zkontrolovat dostupnost roamingových služeb svých mobilních operátorů v Etiopii.

MZV důrazně doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí  v kapitole "Cestujeme." Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení, se mohou v mimopracovní dobu obrátit na konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Addis Abebě: +251 911 222 401.

.