Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny: Vulkanická činnost sopky Taal

 

(Archivní článek, platnost skončena 14.02.2020.)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že filipínský Institut vulkanologie a seismologie v pátek 14. února 2020 snížil u sopky Taal stupeň pohotovosti ze třetího na druhý stupeň.

Filipínský Institut vulkanologie a seismologie (Phivolcs) v pátek 14. února 2020 v 8:00 místního času snížil stupeň pohotovosti ze třetího na druhý, tedy na stupeň odpovídající snížené vulkanické aktivitě (decreased unrest). Philvocs tak učinil na základě pozorovaného snížení intenzity u řady jevů doprovázejících vulkanickou činnost této sopky, jako je menší počet slabších zemětřesení, podstatně menší objem vypouštěné páry a oxidu siřičitého a méně erupcí sopečného popela, což poukazuje na snížení vulkanické aktivity pod povrchem.

Ministerstvo v této souvislosti nadále doporučuje respektovat pokyny a upozornění filipínských úřadů, zejména s ohledem na opětovnou možnost změny situace a stupně pohotovosti a také s ohledem na skutečnost, že okolí sopky je i nadále ohroženo náhlými erupcemi páry a sopečného popela. Rovněž nadále doporučuje vyhýbat se oblastem v blízkosti sopky Taal. Filipínské orgány zakazují přibližovat se k sopce na méně než 7 km. V případě změny situace Philvocs změní stupeň pohotovosti zpět na třetí nebo vyšší. Vyloučená není ani úprava stupně pohotovosti směrem dolů na stupeň první, v závislosti na dalším vývoji situace.

Mezinárodní letiště v Manile (NAIA) je  v provozu. Vzhledem k tomu, že situaci nelze předvídat, opatření na letišti se mohou změnit. Sledujte aktuální informace o provozu na letišti.

V případě potřeby kontaktujte zastupitelský úřad ČR v Manile na telefonu: +63 918 990 5778.

Ministerstvo rovněž doporučuje se před cestou na Filipíny registrovat v databázi DROZD.

 

 

.