Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny: opatření v souvislosti s šířením koronaviru karanténa Manily

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.05.2020 / 15:30.)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že od 14.3.2020 00:00 bude z důvodu karantény uzavřeno hlavní město Manila pro jakoukoliv vnitrostátní pozemní, leteckou a námořní dopravu mezi Manilou a regiony Filipín. V tomto období nebude možné z/do Manily cestovat. Vzhledem k těmto opatřením doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR urychlený návrat z Filipín do ČR. V opačném případě může být problematické z Filipín odcestovat.

Lze předpokládat, že toto opatření bude mít dopad i na mezinárodní leteckou dopravu z manilského letiště NAIA, a to vzhledem ke karanténě i k tomu, že z Manily nebude možné letecky pokračovat dál na jiná letiště na Filipínách. Další kroky týkající se mezinárodní letecké dopravy mezi Manilou a destinacemi v zahraničí budou záležet na rozhodnutích a opatřeních leteckých společností.

Další filipínská mezinárodní letiště jsou zatím v provozu a území Filipín je možné opustit z těchto letišť. Jedná se zejména o letiště Clark a letiště v Cebu City.

V případě, že se v konkrétním filipínském regionu objeví více než dva případy onemocnění Covid-19, mají místní orgány také právo v dotčeném regionu vyhlásit karanténu.


Doplňující informace ke karanténě Manily a k dalším opatřením na Filipínách Úřady hlavního města Manila dnes rozhodly, že od 15.3.2020 bude v Manile platit zákaz vycházení mezi 20:00 a 5:00.

Po zavedení karantény Manily od dnešní půlnoci, respektive od prvních minut 15.3.2020 nebude existovat letecké spojení mezi Manilou a dalšími mezinárodními letišti na Filipínách. V souvislosti s opatřeními zaváděnými na Filipínách, zejména karanténou Manily, se vyhrotila situace zejména na jihozápadě Filipín, na ostrově Palawan a Coron, kde uvízly desítky českých občanů a stovky občanů dalších členských zemí EU, neboť tamní úřadu pozastavily leteckou a námořní dopravu mezi Palawanem a Coronem a mezi dalšími oblastmi Filipín již během pátku 12.3. Situace je nepřehledná, mění se každou minutou a o řešení situace jednají také velvyslanci zemí EU s filipínskými vysokými představiteli, zejména s ministrem zahraničí Teodoro Locsinem a ministrem obrany Delfinem Lorenzanou, který je předsedou filipínského hlavního krizového štábu.

O vývoji situace a o eventuelně přijatých opatřeních, které by měly usnadnit odjezdy turistů ze zemí EU z Filipín, budeme informovat. Nadále českým turistům doporučujeme opustit co nejdříve Filipíny buď z manilského letiště NAIA, na které se bude možno dostat z jiných filipínských letišť pouze do dnešní půlnoci nebo z dalších filipínských mezinárodních letišť jako je letiště Clark na Luzonu na sever od Manily nebo letiště Mactan v Cebu City.

V případě nouze kontaktujte Zastupitelský úřad Manila na telefonu: +63 918 990 5778.

MZV doporučuje českým občanům registraci v databázi DROZD.

.