Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filipíny: Aktuální doporučení na cesty

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, s ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců, dbát během pobytu na Filipínách maximální opatrnosti.

Bezpečnostní situace

Vzhledem ke konfliktu mezi filipínskými vládními jednotkami a kriminální islamistickou teroristickou skupinou Abu Sayyaf, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje necestovat do jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a západní (muslimské) části ostrova Mindanao, do východní (křesťanské) části ostrova Mindanao. Za rizikové rovněž Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje i cesty lodí v okolí uvedených oblastí. Na jižní Palawan (po Puerto Princesa) Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat pouze v naléhavých případech.

Současně, v návaznosti na pokusy Skupiny Abu Sayyaf a obdobných teroristických skupin infiltrovat se do dalších částí země, především turistických center, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem občanům ČR dbát maximální opatrnosti na celém území Filipín.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje na celém území Filipín vyhýbat se shromáždění většího počtu osob z důvodu nebezpečí bombových útoků.

 

Zdravotní rizika

Epidemie dětské obrny

MZV ČR informuje, že Ministerstvo zdravotnictví Filipín vyhlásilo dne 10. října 2019 varování týkající se očkování proti dětské obrně (poliomyelitida) pro cestovatele přijíždějící na Filipíny, a to v návaznosti na vyhlášení epidemie této nemoci na Filipínách dne 19. září 2019 vzhledem k výskytu nových případů. Podle Světové zdravotnické organizace je riziko mezinárodního šíření dětské obrny nízké, nicméně riziko šíření na Filipínách je naopak vysoké, vzhledem k nízké imunitě filipínské populace.

Ministerstvo zdravotnictví Filipín doporučuje, aby se cestující na Filipíny a vracející se filipínští občané, pokud zamýšlí zůstat na Filipínách déle než 4 týdny, nechali očkovat vakcínou proti dětské obrně – IPV - inactivated poliovirus vaccine – inaktivovaná očkovací látka, alespoň 4 týdny před zamýšlenou cestou (pokud nebyli očkování během posledních 12 měsíců). Dále doporučuje cestovatelům, kteří nutně potřebují na Filipíny cestovat, aby se nechali očkovat před odjezdem jednou dávkou IPV, která zajistí zvýšenou odolnost proti této nákaze.

MZV doporučuje, aby se cestovatelé před cestou poradili se svým lékařem, případně s klinikou cestovní medicíny.

 

Epidemie horečky dengue

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že v úterý 6. srpna 2019 Ministerstvo zdravotnictví Filipín vyhlásilo stav epidemie horečky dengue na celém území Filipínské republiky. Ministerstvo proto doporučuje respektovat doporučení filipínských úřadů, které jako prevenci tohoto onemocnění doporučují zejména vhodné oblečení (dlouhé rukávy a nohavice) a použití repelentů. V případě příznaků onemocnění je nutné okamžitě vyhledat pomoc lékaře.

Horečka dengue je nebezpečné virové onemocnění, které přenáší komáři (druhy Aedes aegypti a Aedes albopictus). Projevuje se vysokými teplotami, bolestmi kloubů, svalů, celkovým vyčerpáním, nevolností, zvracením, krvácivá forma (zejména se jedná o krvácení z nosu a z úst) může být smrtelná. Proti tomuto virovému onemocnění není možné se nechat očkovat.

 

Doporučujeme rovněž se v případě cesty registrovat v databázi DROZD.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku Zastupitelského úřadu ČR v Manile +63/9189905778.

.