Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ghana: Doporučení k cestám

 

V regionech Northern Region, Savannah Region, Upper East a Upper West na severu Ghany nově hrozí riziko teroristických útoků, únosů či jiných kriminálních činů, zejména v důsledku infiltrace teroristických skupin z Burkiny Faso. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje bedlivě zvážit cesty do těchto oblastí, přičemž doporučuje zcela se vyhnout pohybu v blízkosti hranic s Burkinou Faso. Při cestách je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pozorně sledovat místní média a pokyny místních bezpečnostních složek a vyhýbat se veřejným shromážděním lidí.
 

V regionech Northern Region, Upper East a Upper West může docházet k příležitostným střetům mezi místními komunitami, jež mohou mít za následek dočasné zhoršení bezpečnostní situace či přerušení zásobování místních obchodů. Ačkoli se situace již zlepšila, konečné vyřešení lokální sporů nelze v dohledné době očekávat. Při cestách do těchto oblastí je proto nezbytné zjistit si dopředu informace o aktuální situaci.

Ghana je v porovnání s jinými africkými zeměmi relativně bezpečnou zemí s relativně nízkou kriminalitou na celostátní úrovni.

Častou formou kriminality v Ghaně jsou loupežná přepadení, někdy i ozbrojená. Na letišti, v obchodní čtvrti Osu, v bohatých obytných čtvrtích Cantonments, Airport Residential Area a Labone jsou násilné trestné činy a krádeže časté, a to zejména ve večerních hodinách o víkendech, kdy jsou ulice prázdné. Díky potlačování kriminality policií se však kriminální činnost přesunula převážně na předměstí Akkry. Je proto třeba zvýšené obezřetnosti při rezervacích v menších hotelech mimo centrum. V případě přepadení by se neměl klást odpor.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD a dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.

.