Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Irák: Aktuální doporučení

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje občany ČR před cestou do Iráku s ohledem na dlouhodobě nepříznivou bezpečnostní situaci, včetně rizika ideologicky či kriminálně motivovaného vražedného útoku či únosu.
 
Rizika spojená s cestováním do země se výrazně zvýšila v souvislosti s eskalujícím mezinárodněpolitickým napětím po sérii ozbrojených incidentů v Iráku počínaje dnem 27. 12. 2019.  

Všem občanům plánujícím či zvažujícím cestu do Iráku doporučujeme průběžně sledovat relevantní mediální zpravodajství a před cestou konzultovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu či Generální konzulát ČR v Erbílu.
 

Úspěch vojenské kampaně proti extremistické organizaci ISIL v Iráku přinesl od r. 2017 výrazný pokles počtu teroristických útoků páchaných organizací, nikoli však jejich úplnou eliminaci. Míra obecné kriminality v zemi zůstává vysoká. Obojí riziko se obzvláště týká cizinců, zejména pokud postrádají znalost místního prostředí a adekvátní ochranu. Relativně bezpečnější je z hlediska pohybu cizinců pouze region Kurdistán (provincie Dohúk, Erbíl, Sulajmáníja).

Řada iráckých měst včetně Bagdádu byla v posledních měsících dějištěm masových protestních demonstrací, při nichž došlo k četným případům násilí a krveprolití. Pohybu v blízkosti takových demonstrací je bezpodmínečně třeba se vyhýbat.

V souvislosti s cestami českých podnikatelů či jiných soukromých občanů do Iráku MZV upozorňuje, že před cestou je vhodné kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu či Generální konzulát v Erbílu. V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Rizika pozemní přepravy po jednotlivých provinciích mimo Region iráckého Kurdistánu lze omezit přijetím přísných bezpečnostních opatření, například doprovodem prověřenými partnery. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi Bagdádem a městy Erbíl, Sulajmáníja, Basra a Nadžaf.

Doporučujeme všem cestujícím do Iráku, včetně jeho regionu Kurdistán, provést před cestou registraci v systému DROZD.

Při cestách do Iráku je nezbytné mít irácké vízum, o které je možné zažádat na Velvyslanectví Irácké republiky v Praze. Cestovat do Iráku bez platného víza nelze.

.