Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Irák: Aktuální doporučení k cestám

 

(Archivní článek, platnost skončena 29.09.2017 / 15:15.)

Aktualizováno: 29.9.2017

Ministerstvo zahraničních věcí varuje občany ČR před cestou do Iráku s ohledem na dlouhodobě nestabilní bezpečnostní situaci, riziko únosu, zranění či usmrcení.

Bezpečnostní situace v Iráku je dlouhodobě nestabilní a přes postupující trend směrem k poklesu počtu teroristických a povstaleckých aktivit v zemi pokračují násilnosti, jejichž cílem se mohou stát cizinci postrádající znalost místního prostředí a adekvátní ochranu. Relativně bezpečnější jsou z hlediska pohybu cizinců provincie Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia). Naopak vzhledem k proběhnuvšímu referendu o nezávislosti Regionu iráckého Kurdistánu se zhoršila bezpečnostní situace na tzv. sporných územích, severních částech provincií Ninive, Salah al Din a Dijala. Problematická může být situace v Kirkúku a celé provincii Kirkúk.

V souvislosti s cestami českých podnikatelských subjektů do Iráku Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že před cestou je vhodné kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu či Generální konzulát v Erbílu. V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Rizika pozemní přepravy po jednotlivých provinciích mimo Region iráckého Kurdistánu lze omezit přijetím přísných bezpečnostních opatření, například doprovodem prověřenými partnery. Vnitrostátní letecká přeprava je mezi Bagdádem a městy Erbíl, Sulajmánia, Basra a Nadžaf.

Doporučujeme všem cestujícím do Iráku a Regionu iráckého Kurdistánu provést před cestou registraci v systému DROZD.

Od 18:00 hod. dne 29.9.2017 (pátek) budou přerušeny všechny mezinárodní lety do a z Regionu iráckého Kurdistánu - měst Erbíl a Sulajmánia. Toto opatření prozatím bude platit do 29.12.2017.

Toto opatření má bezprostřední dopad na všechny cestovatele, kteří se na území Regionu iráckého Kurdistánu vyskytují bez platného iráckého víza. Při opuštění země přes mezinárodní letiště v Bagdádu či přes pozemní přechody lze předpokládat nutnost zaplacení pokuty ve výši 450.000 IQD (ekvivalent asi 400 USD).

Při cestách do Iráku je nezbytné mít irácké vízum, o které je možné zažádat na Velvyslanectví Irácké republiky v Praze (http://mofamission.gov.iq/en/CzechPr&subcat=99). Cestovat do Iráku bez platného víza nelze.

.