Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Írán: Doporučení k cestám

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát během pobytu v Íránu maximální opatrnosti.
Vyzýváme cestovatele, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovali ani nenatáčeli shromáždění a vládní budovy, a dbali všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cestovat do pohraničních a pobřežních oblastí. Jedná se především o příhraniční oblasti na západě země (hraniční oblasti v provinciích Západní Ázerbájdžán, Ílám, Kurdistán, Kermánšáh a Chúzestán) s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku a občasné střety íránských ozbrojených složek s kurdskými protivládními skupinami. V oblasti se ještě stále nacházejí minová pole z doby irácko-íránské války. Cestování v této části Íránu může být spojeno se zvýšeným rizikem. 

Obdobně příhraniční oblasti s Pákistánem a Afghánistánem (provincie Sístán a Balučistán a hraniční oblasti v provinciích Jižní Chorásán a Chorásán Razaví) se potýkají s drogovým obchodem a aktivitou protistátních ozbrojených skupin. V pouštních a horských nezalidněných oblastech této provincie se mohou nacházet miny. Pohyb v této oblasti a jen po hlavních trasách je možný na základě zvlášť uděleného povolení ze strany příslušných íránských úřadů. Cestování do těchto oblastí se důrazně nedoporučuje.

V souvislosti s eskalací situace v Perském zálivu se taktéž nedoporučuje cestovat do pobřežních oblastí a na ostrovy v Perském zálivu (provincie Chúzestán, Búšehr a Hormuzgán)

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě nouze se čeští občané mohou obrátit na nouzovou linku ZÚ +989128174178.

.