Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Írán: Doporučení k cestám

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát během pobytu v Íránu maximální opatrnosti a doporučuje cestovat do určitých oblastí jen ve zcela nezbytných případech.
Vyzýváme cestovatele, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovali ani nenatáčeli shromáždění a vládní budovy, a dbali všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do určitých oblastí jen ve zcela nezbytných případech.

Jedná se především o provincii Sístán a Balúčistán a příhraniční oblasti s Pákistánem a Afghánistánem (hraniční oblasti v provinciích Jižní Chorásán a Chorásán Razaví), které jsou postiženy výraznou kriminalitou (přepadení a loupeže) a aktivitou pašeráků drog. V pouštních a horských nezalidněných oblastech provincie Sístán a Balúčistán se mohou nacházet miny. Pohyb v této oblasti a jen po hlavních trasách je možný na základě zvlášť uděleného povolení ze strany příslušných íránských úřadů. Oblast afghánských hranic je navíc negativně ovlivněna současnou krizí v Afghánistánu. Cestování do těchto oblastí se důrazně nedoporučuje.

Obdobně je doporučována vyšší opatrnost v příhraničních oblastech na západě země (hraniční oblasti v provinciích Západní Ázerbájdžán, Ílám, Kurdistán, Kermánšáh a Chúzestán) s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku a občasnými střety íránských ozbrojených složek s kurdskými protivládními skupinami. V oblasti se ještě stále nacházejí minová pole z doby irácko-íránské války. Cestování v této části Íránu může být spojeno se zvýšeným rizikem.

Obecně ve vztahu k celému Íránu Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti a vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí, nefotografovat ani nenatáčet shromáždění a vládní budovy a dbát všech opatření a doporučení místních bezpečnostních složek. V zemi se dále nachází řada zakázaných vojenských oblastí, které nemusí být dobře značeny, je tedy nutné si zjistit aktuální informace v místě, zvláště při cestách mimo standardní turistické trasy.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě nouze se čeští občané mohou obrátit na nouzovou linku ZÚ - +989128174178.

 

 

.