Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Irán: zhoršení bezpečnostní situace v zemi

 

Vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do Íránu jen ve zcela nezbytných případech. Ministerstvo zahraničních věcí ČR zároveň varuje před cestami do provincií Kurdistán, Kermánšáh, Gílán, Mazandarán, Sístán a Balúčistán a Západní Ázerbajdžán.

V zemi aktuálně probíhají masové protesty, během kterých dochází k násilným střetům s bezpečnostními složkami státu, zvláště ve vyjmenovaných provinciích. Protesty se však odehrávají v celé zemi. Ministerstvo důrazně varuje před účastí na demonstracích i jejich natáčením. Situace je zvláště nepředvídatelná ve městech a může náhle eskalovat. Je omezován provoz internetu, zvláště mobilní připojení může být přerušováno. Komunikační kanály jako WhatsApp a některé sociální sítě jsou zablokovány.

V případě cesty je nutné dodržovat všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů a celkově během pobytu dbát zvýšené opatrnosti. 

Důrazně se doporučuje vyhýbat se masovým shromážděním a nefotografovat vládní budovy či bezpečnostně citlivé objekty.

V případě nezbytnosti pohybu v turisticky nefrekventovaných oblastech je třeba se vždy v místě informovat o aktuálních omezeních pohybu a doporučeních; v zemi se nachází řada zakázaných vojenských oblastí, které nemusejí být dobře značeny.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se před cestou v databázi DROZD.

V případě nouze se čeští občané mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Teheránu: +989128174178.

.