Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Izrael: Doporučení pro cesty

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.03.2020 / 09:00.)

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje občanům ČR před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi, která je dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv.
 

Bezpečnostní situace v Jeruzalémě a na Západním břehu je dlouhodobě nestabilní a obtížně předvídatelná. Od začátku roku 2019 dochází ve zvýšené intenzitě k vážným bezpečnostním incidentům, včetně násilných útoků proti civilistům (útoky nožem, najíždění na chodce, útoky střelnou zbraní) na Západním břehu. Takové útoky jsou těžce předvídatelné, ale nejsou primárně namířeny proti cizincům. Ti se však mohou stát náhodným cílem útoku.

MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v historickém středu Jeruzaléma (Staré město), ve všech částech východního (arabského) Jeruzaléma, na exponovaných místech západního (židovského) Jeruzaléma a to především v blízkosti kontrolních stanovišť izraelské policie a armády, na na místech s vyšší koncentrací osob, vč. skupin demonstrantů, a v MHD.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát dále v oblasti izraelsko-libanonských hranic, Golanských výšin a na jihu země v oblasti hranic Izraele s Egyptem a s Gazou.

MZV ČR doporučuje zcela upustit od cest a návštěv v Pásmu Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená, či nemožná.

V případě incidentu by se občané měli řídit pokyny místních autorit a uposlechnout neprodleně doporučení místních bezpečnostních složek.

Užitečné informace, jak se zachovat během mimořádných situací v zemi (raketové útoky, zemětřesení, požáry, tsunami) naleznete v anglickém jazyce na stránkách izraelské civilní obrany – Home Front Command (telefonní číslo 104).

Pro případ potřeby připomínáme číslo na diplomatickou/ konzulární pohotovost Zastupitelského úřadu v Tel Avivu +972 52 328 6622.

MZV ČR doporučuje všem občanům cestujícím do Izraele zaregistrovat se na internetových stránkách v databázi DROZD.

.