Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jordánsko: doporučení dbát během pobytu zvýšené opatrnosti

 

(Archivní článek, platnost skončena 27.01.2023 / 10:45.)

Vzhledem k probíhající stávce spojené s protesty řidičů nákladních automobilů, autobusů a taxíků, při kterých je praktikováno pálení pneumatik a házení kamenů na automobily v ulicích i na dálnici, dochází k občasnému zablokování silnic zejména na jihu Jordánska.

MZV ČR doporučuje během pobytu v zemi dbát zvýšené obezřetnosti při pohybu jak v Ammánu, tak mimo hlavní město. Do budoucna nelze vyloučit další komplikace, např. s dovozem pohonných hmot na benzínové stanice, či se zásobováním. Při cestách automobilem se doporučuje zastavovat jen na znamení uniformovaných příslušníků policie.

Všechny významné turistické lokality na území Jordánského hášimovského království lze považovat za bezpečné, nicméně běžnou kriminalitu (včetně sexuálního obtěžování) nelze zcela vyloučit. Doporučuje se pohybovat se pouze v západní třetině země, kde se nacházejí i nejvýznamnější objekty turistického zájmu. Turistická letoviska (Mrtvé moře, Rudé moře), klíčové památky (Jerash, Um Qais, ammánská Citadela, hora/Mount Nebo, Petra, místo křtu/Baptism Site) a přírodní rezervace (Wadi Mujib, Dana, Wadi Rum) jsou bezpečné, na což dohlíží vždy přítomná turistická policie. V národním parku Wadi Rum je vhodné přidat se k prohlídce jiné skupiny zahraničních turistů. Je zakázáno cestovat v národních parcích vlastním vozidlem bez místního průvodce. 

MZV ČR rozhodně nedoporučuje pohybovat se v blízkosti jordánsko-syrské a jordánsko-irácké hranice, tedy na východ od pouštní dálnice č. 15, která tvoří páteřní spojení mezi hlavním městem Ammán a přístavem Aqaba.

Před cestou se doporučuje cestovatelům registrovat se v databázi DROZD.

V případě problémů je možné obracet se na policii (telefon 911), která bývá vůči cizincům vstřícná. V případě nouzové situace je možné kontaktovat pohotovostní telefonní linku Velvyslanectví ČR v Ammánu na čísle +962 797301990.

.