Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kolumbie: upozornění na zvýšenou aktivitu vulkánu Nevado del Ruiz

 

Kolumbijská geologická služba dne 31. března 2023 oznámila zvýšení stupně aktivity sopky Nevado del Ruiz, která se nachází na pomezí departmentů Tolima a Caldas, přibližně 140 km západně od hlavního města Bogoty. MZV ČR v této souvislosti doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a upozorňuje, že cestování do příslušných oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem.

Změna ze žlutého na oranžový stupeň aktivity naznačuje, že by v brzké době mohla nastat větší erupce, v jejímž důsledku by mohlo dojít k sesuvům půdy, záplavám či zemětřesení a souvisejícímu omezení pozemní i letecké dopravy. Z preventivních důvodů je rovněž omezován vstup do národního parku Los Nevados.
Doporučujeme proto cestovatelům, aby zejména v oblastech Caldas, Tolima, Risaralda, Quindío, Cundinamarca a Bogota dbali zvýšené opatrnosti, pravidelně sledovali aktuální zpravodajství či přímo upozornění geologické služby (https://www.sgc.gov.co/, https://www.facebook.com/sgcolombiano, https://twitter.com/sgcol) a řídili se případnými pokyny místních úřadů.


V případě akutní nouze či ohrožení českých občanů lze volat na pohotovostní linku Velvyslanectví ČR v Bogotě: +57 320 367 3296.


MZV ČR doporučuje cestovatelům registrovat se v systému DROZD.

 

.