Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konžská demokratická republika: Doporučení pro cesty

 

Do většiny částí KDR doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR omezit cesty jen na nezbytně nutné.

MZV ČR dále doporučuje se zcela vyhnout cestám do oblastí na severu a severovýchodě země. Jde o oblasti, kde působí ve zvýšené míře různé ozbrojené skupiny, mezi jejichž praktiky patří mj. loupežná přepadení, vraždy, znásilnění či únosy.

Jde o provincie při hranicích se Středoafrickou republikou, Jižním Súdánem, Ugandou, Rwandou, Burundi a Tanzanií: provincie Maniema, North Kivu a South Kivu, Tanganyika,  provincie Bas-Uele, Haut-Uele a Ituri a město Goma.

Sem patří i oblasti národních parků Garamba, Virunga a Kahuzi-Biega.

Možnosti pomoci českým občanům v nouzi jsou mimo hlavní město Kinshasu velmi omezené. Dopravní infrastruktura země je velmi špatná, nelze spoléhat na součinnost místních orgánů ani ostatních členských zemí EU. Východ země dělí od Kinshasy vzdálenosti v řádech tisíců kilometrů, letecké spojení často neexistuje nebo nefunguje.

V případě nezbytné cesty doporučujeme zachovávat nejvyšší stupeň opatrnosti, vyhýbat se veřejným místům s vysokou koncentrací lidí, politickým shromážděním a sledovat místní média i informace jiných států EU, které mají v zemi své zastoupení (např. Belgie nebo Francie). Doporučujeme také registrovat se před cestou do systému dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí: DROZD.

.