Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Korejská republika: Rozšíření koronaviru

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.05.2020 / 15:30.)

V souvislosti s počtem případů nákazy koronavirem SARS CoV-2 (způsobující nemoc COVID-19) MZV ČR doporučuje zvážit cestu do Korejské republiky. Zároveň MZV doporučuje necestovat do provincie North Gyeongsang (Kjôngsangbuk-do), kde se mj. nachází město Gyeongsan (Kjôngsan) a okrsek Cheongdo (Čchôngdo-gun), a do města Daegu (Tägu). V těchto oblastech vyhlásila vláda Korejské republiky dne 23. února 2020 nejvyšší stupeň výstrahy.
Aktuální informace pro cestovatele včetně míry rizika nákazy koronavirem jsou zveřejňované na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.
 

Od 13.4.2020 00:00 Korejská republika pozastavila platnost dohody, na základě které mohli čeští občané vstoupit a pobývat v Korejské republice až 90 dnů bez víza. Až do odvolání je nyní pro tyto pobyty potřeba požádat o vízum. Bližší informace k vízovému procesu poskytuje Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Tranzit v Soulu je možný bez víza, pokud pasažér neopouští tranzitni prostor. Držitelů dlouhodobých víz se toto opatření nedotýká.

Od 22. 3. 2020 zavedla Korejská republika povinné testování na koronavirus pro všechny cestující z Evropy. Celý proces může trvat od několika hodin do několika dnů podle aktuálních kapacit.

S platností od 1. 4. 2020 bude pro VŠECHNY cizince i Korejce přijíždějící ze zahraničí do Korejské republiky (ze VŠECH destinací) povinná karanténa v délce 14 dnů. Všechny přijíždějící osoby jsou povinny nainstalovat si do mobilních telefonů “Self-Quarantine Safety and Protection Application”. Pro všechny cestující z Evropy nadále platí, že jsou po příletu testováni na koronavirus. Cestující z jiných destinací jsou testováni v případě příznaků. Osoby s pozitivním testem jsou dle závažnosti příznaků buď hospitalizovány, nebo umístěny do karantény v určeném zařízení. Držitelé dlouhodobého víza (držitelé ARC) musí karanténu  strávit ve svém bydlišti. Držitelé dlouhodobého víza bez bydliště a všichni krátkodobí návštěvníci musí karanténu strávit ve vládou určeném zařízení na své náklady (částka se může pohybovat kolem 100 000 wonů za den nebo výše). Karanténa se nevztahuje na osoby, kterým korejské velvyslanectví před příletem do Korejské republiky poskytne výjimku (Isolation Exemption Certificate). Osoby s výjimkou budou testovány na letišti a následně monitorovány pomocí aplikace. Cizincům, kteří poruší podmínky karantény, hrozí vyhoštění a zákaz vstupu do Korejské republiky.  

Spolehlivé informace o aktuálním počtu případů lze nalézt v anglickém jazyce na webových stránkách korejského Centra pro kontrolu nemocí (http://www.cdc.go.kr/cdc_eng/). Praktické informace v angličtině poskytuje horká linka KCDC na čísle 1339 (ze zahraničního telefonu +82 2 1339).

Další informace včetně států, které omezují vstup cestujících z Korejské republiky naleznete také v Doporučení MZV k cestování v souvislosti s koronavirem ve světě.

Informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách

Světové zdravotnické organizace (WHO) www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirusEvropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): www.ecdc.europa.eu a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-chinaMinisterstva zdravotnictví ČR https://www.mzcr.cz/ aStátního zdravotního ústavu www.szu.cz a http://szu.cz/tema/prevence/2019ncov,

kde naleznete také praktické informace, jak snížit riziko nákazy.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě potřeby kontaktujte nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Korejské republice na tel.  +82 10 7445

.