Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kuba: upozornění na epidemii onemocnění dengue

 

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2022.)

Kuba zažívá největší epidemii horečky dengue za poslední roky. Epidemii prohlubuje kritická situace kubánské ekonomiky a chybějící finanční i materiální prostředky k eliminaci ohnisek. Odborníci očekávají kulminaci aktuální vlny horečky dengue na přelomu října a listopadu. MZV ČR z těchto důvodů doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti a upozorňuje, že pobyt v určitých oblastech, kde se nachází ohniska onemocnění, může být spojen se zvýšeným rizikem.

Výskyt dengue je aktuálně evidován ve všech kubánských provinciích. S největším výskytem bojují provincie Havana, Santiago de Cuba, Las Tunas, Guantánamo, Camagüey, Matanzas a Isla de Juventud.

Toto nebezpečné virové onemocnění se šíří kousnutím infikovaným komárem, konkrétně druhem Aedes (Aedes aegypti nebo Aedes albopictus). Projevuje se především vysokou horečkou, bolestí hlavy, svalů a kostí, vyrážkou a krevními podlitinami. Aktuálně 60% případů dengue na Kubě je typu 3, tedy se známkami oběhového šoku. 

Přehled preventivních opatření naleznete na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Havaně

Seznam nemocnic na Kubě podle jednotlivých provincií: https://cu.usembassy.gov/u-s-citizen-services/local-resources-of-u-s-citizens/doctors/medical-information/

Před cestou doporučujeme registrovat se v systému DROZD.

V případě nezbytné potřeby lze volat na nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Havaně: +53 526 410 01.

.