Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Libanon
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Libanon: Aktuální doporučení a bezpečnostní situace

 

Bezpečnostní situace v Libanonu je napjatá, země zároveň prochází hlubokou ekonomickou, finanční, sociální a zdravotní krizí. 
 

Libanon prochází hlubokou ekonomickou, finanční, sociální a zdravotní krizí. Limitované jsou dodávky elektřiny. Dostupnost léků je omezená.

V důsledku hyperinflace a propadu kurzu místní měny (LBP) se ceny zboží v obchodech rychle mění. Nedoporučuje se používat mezinárodní platební karty.

S různou intenzitou pokračují protesty a demonstrace, v jejichž průběhu může dojít k rychlé eskalaci bezpečnostní situace.

 

Nadále se důrazně doporučuje dbát velké obezřetnosti a místům demonstrací či větší koncentrace osob se vyhýbat. Zásadní je také dbát pokynů místních bezpečnostních složek. Nedoporučuje se individuální turistika po zemi, stejně tak by turisté neměli cestovat v doprovodu neznámých osob.

 

MZV ČR dále doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem - pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekáa, zejm. regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu země (hraniční regiony s Izraelem) a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně též platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (opět sever země, jižní část Bejrútu a jih země). Specificky to platí pro palestinské uprchlické tábory (tábory Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i další), které nejsou kontrolovány libanonskými ozbrojenými silami.

 

V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur).

 

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům sledovat aktuální vývoj situace v zemi a před cestou se zaregistrovat v databázi DROZD.

 

.