Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lyžařská sezóna v evropských zemích

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2021.)

Ministerstvo zahraničních věcí  ČR přináší níže přehled situace v jednotlivých zemích včetně aktuálních podmínek vstupu v souvislosti s epidemií koronaviru.

BULHARSKO FRANCIE - ITÁLIE - NĚMECKO - POLSKO - RAKOUSKO - SLOVENSKO - SLOVINSKO - ŠVÝCARSKO


Bulharsko

V Bulharsku byla lyžařská sezona zahájena již před Vánoci 2020, a to zejména ve třech střediscích: Bansko (banskoski.com), Borovetz, Pamporovo. Hotely a hotelové restaurace fungují.

Aktuální podmínky vstupu do zeměod 29. 1. do 30. 4. 2021 je vyžadován od osob, které přijíždějí do Bulharska potvrzení o negativním výsledku PCR testu ne starším než 72 hodin do okamžiku vstupu do země. Pouze bulharští občané a osoby s trvalým, dlouhodobým či delším pobytem v zemi a členové jejich rodin, které potvrzení nepředloží, budou místo toho muset do 10denní karantény. Další výjimky platí pro řidiče autobusů mezinárodní přepravy, vozidel mezinárodní nákladní dopravy, posádky lodí a letadel, pendlery a tranzitující osoby. Pro děti výjimky neplatí, musí mít negativní PCR test. Výjimky neplatí ani pro zdravotnický personál.

Doporučujeme zřídit si před vstupem do Bulharska pojištění na onemocnění COVID-19 pro případ nutné 14 denní karantény, dojde-li k nakažení (před odjezdem/odletem do ČR povinnost předložení negativního testu – antigenní ne starší 24 hod, PCR 72 hod). Dále upozorňujeme, že v Bulharsku neexistují zařízení, v nichž je možné karanténu strávit, každý si je musí obstarat sám.


Francie

Lyžařská infrastruktura zůstane i nadále uzavřena.  Šance na případné znovuotevření na závěr letošní sezóny je minimální. Lyžařská střediska mohou pouze ubytovávat hosty a provozovat obchody, avšak restaurace a bary, stejně jako vleky a sjezdovky jsou uzavřené. Možné jsou tak jen aktivity typu běžeckého lyžování či ski-alpinismus.

Aktuální podmínky vstupu do země:  Cestující v rámci států EU musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test ne starší než 72h. Tato povinnost platí pouze pro cestující letecky či lodí.


Itálie

Lyžařská střediska v Itálii zůstávají na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví Speranzy uzavřena pro amatérský sport do 6. dubna 2021.

Aktuální podmínky vstupu do země V rozmezí od 21. prosince 2020 do 6. ledna 2021 platí pro všechny návštěvníky Itálie povinná 14-denní karanténa bez ohledu na výsledek testu.


Německo

Lyžařská střediska jak v německých Alpách, tak v Bavorském lese zůstávají   uzavřena. Ani lyžování v Krušných horách není pro rekreanty z ČR možné.

Aktuální podmínky vstupu do země:  Do Německa nelze přicestovat za sportovními účely na dobu kratší 12 hodin.


Polsko

Ode 12.2. 2021 jsou opět otevřena lyžařská střediska, hotely jsou otevřeny s podmínkou max. obsazenosti 50 %. Stravování možné jen na pokojích.

Aktuální podmínky vstupu do země: S ohledem na ochranu svého území před šířením virového onemocnění COVID-19 zavedla Polská republika od 27. 2. do 14. 3. 2021 nové ochranné opatření -  ukládá se povinnost všem osobám, jež překročí pozemní státní hranici Polské republiky z území ČR nebo Slovenské republiky, a to nezávisle na způsobu překročení hranice (pěšky, autem, autobusem, vlakem apod.), nastoupit na území Polska 10-ti denní karanténu.


Rakousko

Drtivá většina středisek je od 24.12. 2020 otevřená ­ - na základě rozhodnutí jednotlivých spolkových zemí. Vzhledem k tomu, že hotely a gastronomie jsou prozatím uzavřeny (vzhledem k trvajícímu lockdownu), je lyžování prakticky možné pouze pro místní obyvatele nebo v rámci jednodenních výletů.

Aktuální podmínky vstupu do země:  Od 19. 12. 2020 byly zpřísněny podmínky pro vstup do Rakouska z rizikových zemí, včetně ČR. Cestující musí nastoupit po příjezdu na 10 dní do karantény, a to i tehdy, když budou mít při příjezdu negativní test na SARS-CoV-2. Nejdříve po pěti dnech mohou absolvovat PCR či antigenní test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena.


Slovensko

Dne 31. 12. 2020 vláda SR vyhlásila lockdown. Od 1. 1. 2021 je zakázán provoz lyžařských vleků.


Slovinsko

Od 1. 1. 2020 jsou v provozu lyžařská střediska ve Slovinsku. Lyžování je povoleno pouze za podmínky předložení negativního testu na COVID-19. Test musí být proveden ve Slovinsku a nesmí být starší více než 24 hodin. Zároveň není možné za účelem lyžování překročit hranice statistického regionu místa bydliště 

Aktuální podmínky vstupu do zeměpovinný test a karanténa. Ve Slovinsku zůstávají pro turisty uzavřené hotely. To znamená, že lyžování je možné, nicméně je potřeba předložit negativný výsledek testu (může být použit antigenní test), ale je potřeba cestovat pouze v rámci regionu (např. osoby žijící v Lublani mohou jet lyžovat do střediska Krvavec, nikoli již do Kranjske Gory) a je fakticky s výjimkou profesionálních sportovců vyloučeno cestování do Slovinska za účelem lyžování.


Švýcarsko

Rozhodování o provozu lyžařských středisek přísluší kantonálním úřadům. Některé kantony svá lyžařská střediska uzavřely, jiné jejich provoz umožňují. Otevřena zůstávají střediska ve středním Švýcarsku a okolních kantonech, např. ve Valais (Wallis), Bern, Uri, Schwyz a Graubünden.

Reálnost a podmínky provozování lyžařských sportů lze zjistit na webové stránce každého střediska nebo u jednotlivých kantonálních zdravotních úřadů (příslušné odkazy lze nalézt ve speciální informaci na webové stránce Velvyslanectví ČR v Bernu).

Aktuální podmínky vstupu do země

Cestující z České republiky jsou od 8. 2. 2021 povinni předložit při hraniční kontrole úřední doklad v některém ze švýcarských úředních jazyků nebo v angličtině, že ve lhůtě 72 hodin před vstupem na švýcarské nebo lichtenštejnské území podstoupili PCR test s negativním výsledkem na COVID-19, a následně se odebrat do karantény.

Před samotným přicestováním do Švýcarska nebo Lichtenštejnska musí každý cestující vyplnit elektronický příjezdový formulář. Formulář (vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci němčina/angličtina/francouzština/italština) se vyplňuje za každou osobu zvlášť, děti nebo nesvéprávné osoby lze uvést v rámci příjezdového formuláře zákonného zástupce.  

Po vstupu na švýcarské a lichtenštejnské území jsou cestující povinni nastoupit 10-denní karanténu. Ta může být předčasně ukončena dalším PCR testem, příp. antigenním rychlotestem, provedeným nejdříve 7. den po přicestování do Švýcarska nebo Lichtenštejnska na náklady cestovatele, pokud je jeho výsledek negativní a vysloví-li s ukončením karantény souhlas místně příslušný zdravotní úřad.

Nelze vyloučit, že se epidemiologická situace ve Švýcarsku nebo v jeho jednotlivých kantonech kdykoliv změní a lyžařská střediska budou s okamžitou platností bez jakékoliv náhrady uzavřena.

.