Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malawi: aktuální doporučení k cestám

 

(Archivní článek, platnost skončena 29.02.2020.)

V souvislosti s rozhodnutím malawského ústavního soudu o zrušení výsledků prezidentských voleb dochází v zemi k protestům a demonstracím. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům dbát během pobytu v Malawi zvýšené opatrnosti.

Ústavní soud v Malawi dne 3. února 2020 ve večerních hodinách vyhověl žalobě dvou opozičních stran a pro systematické porušování volebních pravidel zrušil výsledky prezidentských voleb, které proběhly v květnu 2019. Panel pěti soudců nařídil konání nových voleb do 150 dnů od vynesení rozsudku. Pokud prezident nepodá odvolání, budou se nové volby konat nejspíše na začátku července 2020. V případě odvolání se nové volby odloží o minimálně další tři měsíce (pokud odvolací instance rozsudek potvrdí).

V zemi průběžně propukají protesty proti vládě, výsledkům voleb či proti údajným pokusům uplácet ústavní soudce. Demonstrace bývají doprovázeny případy potyček s policií, rabování, poškozování majetku, objevují se také obvinění z policejního násilí a užití nepřiměřené síly (slzný plyn, ostrá střelba, atd.). Lze očekávat, že volební kampaň bude vyhrocená a minimálně verbálně velmi konfliktní.

Doporučuje se proto vysoká míra ostražitosti. Cestovatelé do Malawi by se měli vyhnout veškerým politickým shromážděním a demonstracím. V případě občanských protestů může dojít k blokování mezinárodních letišť a hlavních silničních tahů. Pokud budete v Malawi, vyhýbejte se velkým davům nebo demonstracím, sledujte zprávy místních a mezinárodních médií, dbejte bezpečnostních doporučení místní policie. V případě rozsáhlých demonstrací, doplňte zásoby benzínu, potravin a dalších osobních potřeb, včetně léků, pro případ, že by v krátkodobém horizontu došlo k narušení běžného poskytování služeb.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě nouze volejte nouzovou linku velvyslanectví ČR v zambijské Lusace: +260 966 732 849.

.