Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mexiko
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mexiko: Zhoršená bezpečnostní situace

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje cestovatele, že bezpečnostní situace v Mexiku je i nadále velmi negativně ovlivněna násilím mezi drogovými kartely a nárůstem závažné pouliční kriminality (přepadení, krádeže cenin i automobilů) - a to včetně Estado de México (stát obklopující hl. město Mexiko). MZV ČR z důvodu špatné bezpečnostní situace doporučuje cestovat jen v nezbytných případech po pozemních komunikacích do států na hranicích s USA - Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Sinaloa, Baja California Norte a Chihuahua, a také do státu Michoacán. V ostatních případech (přesun letecky, pobyt ve městech apod.) na tomto území doporučujeme maximální obezřetnost.
 

Ve státě Tamaulipas v návaznosti na další vlnu ozbrojených střetů mezi drogovými kartely se nedoporučuje přepravovat se po pozemních veřejných cestách (ani soukromými, ani veřejnými dopravními prostředky) mezi půlnocí a 6 hodinou ranní. Zvláště nebezpečná je situace v Nuevo Laredo. Může docházet k blokádám významných komunikací a nebezpečným situacím pro civilní obyvatelstvo.

Zvýšenou obezřetnost doporučujeme také při cestách do států Guanajuato, Morelos a Guerrero. Při pobytu v přímořských turistických letoviscích jako jsou poloostrov Yucatán s destinacemi Cancún, Playa del Carmen a další, doporučujeme návštěvníkům s ohledem na bezpečnost upřednostnit pohyb ve střežených turistických zónách a sledovat aktuální doporučení místních orgánů.

Bezpečnostní situace se zhoršila i v samotném hlavním městě Mexika - v ulicích se množí případy ozbrojeného přepadení a krádeží, což se týká i jeho historického centra a dalších turistických lokalit. Bezpečnost v Mexico City se nedá srovnávat s bezpečností v evropských metropolích a je třeba se chovat obezřetně. MZV ČR proto doporučuje českým občanům dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.

Mezi základní pravidla cestování po Mexiku obecně patří: zásadně necestovat v noci po žádné komunikaci, pokud možno nevyužívat (ani přes den) menší či izolované cesty, vyhýbat se shromážděním většího počtu lidí a na veřejných místech se v nočních hodinách pohybovat velmi obezřetně a pokud možno ve skupinách. Taktéž velmi doporučujeme mít na několika místech kopie osobních dokladů (zejména cestovního pasu a vstupního formuláře imigrační policie) pro případ jejich ztráty/odcizení.  

Seznam rizikových oblastí v hl. městě naleznete na webové stránce Velvyslanectví ČR v Mexiku.

Cestovatelům doporučujeme registraci do aplikace Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD.

V případě nouze lze kontaktoat nouzovou tel. linku ZÚ Mexiko: +52 1 55 21092399.

 


 

.