Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Myanmar/Barma: Doporučení pro cesty

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, aby se čeští občané před cestami do Myanmaru/Barmy informovali o konkrétní situaci v oblasti, do níž se hodlají vydat. Vzhledem k častým virovým onemocněním, které mají souvislost se zvířaty a vyskytující se každoročně, MZV doporučuje, aby se cestovatelé během pobytu v zemi nenavštěvovali tržiště s živými zvířaty a prodejem syrového masa a dodržovali hygienu.

Informace o konkrétních propuknutích chřipkových viróz (např. H1N1, Chikungunya, horečka dengue apod.) bývají pravidelně zveřejňovány v tisku.

Oblasti jako např. Sagaingská pánev či Bago jsou dlouhodobě seismicky činné
a každoročně dochází k zemětřesením.

Při plánování cesty je nutno vzít v úvahu, že jde o rozvojovou zemi, ve které ubytování, služby, doprava a hygiena často nedosahuje evropských standardů. Turistická zařízení jsou adekvátní v oblastech Rangúnu (Yangon), Nay Pyi Taw, Bagan, Inle Lake, Ngapali (přímořský rezort), Mandalay a Taunggyi. V ostatních částech země je jejich množství a kvalita limitovaná místními podmínkami a malým stupněm rozvoje turistického průmyslu.

V tomto kontextu Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje pečlivě prověřovat původ pitné vody, používat vodu balenou (zakoupenou v obchodech), stravovat se pouze v restauracích či hotelech a nekupovat jídlo u stánků, a to ani ve větších městech, protože kvalita a nezávadnost surovin použitých na jeho přípravu (a vody, v níž jsou omývány) může být problematická. Případné očkování před cestovou je možné konzultovat např. na Klinice cestovního a pracovního lékařství FNKV.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR závěrem doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD.

 

 

 

 

.