Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Myanmar - bezpečnostní situace

 

V Myanmaru se bezpečnostní situace výrazně zhoršila a je velmi proměnlivá. Dne 20.5.2022 došlo k uvolnění vydávání víz, pouze však  za účelem turistiky a pro obchodní účely. 

V návaznosti na vojenský převrat, který dne 1. 2. 2021 provedla myanmarská armáda, v zemi platí nadále výjimečný stav a v několika obvodech dokonce stanné právo. Bezpečnostní situace se výrazně zhoršila, navíc je velmi proměnlivá. Dne 20.5.2022 došlo k uvolnění vydávání víz, pouze však  za účelem turistiky a pro obchodní účely (žádosti se podávají on-line), nadále jsou pro cizince uzavřeny pozemní přechody a přes Myanmar nelze tranzitovat.

Českým občanům dlouhodobě pobývajícím v Myanmaru se doporučuje poskytnout údaje o svém pobytu Velvyslanectví ČR v Rangúnu a na veřejnosti se chovat a pohybovat velmi obezřetně s ohledem na možné bezpečnostní incidenty. Je rovněž žádoucí, aby se důsledně vyhýbali srocením lidí a demonstracím, dodržovali všechna nařízení současného vedení země a pokyny ozbrojených složek, soustavně v médiích sledovali další vývoj bezpečnostní i pandemické situace. Je nutno mít na paměti, že v Rangúnské oblasti platí zákaz nočního vycházení od 22:00 do 04:00, v jiných částech země může být uplatňován i v delším rozsahu. Vycestování do ČR je možné pouze s využitím repatriačních letů zajišťovaných místními leteckými společnostmi MAI a MNA.

V naléhavých případech mohou čeští občané kdykoliv kontaktovat Velvyslanectví ČR v Rangúnu prostřednictvím emailu nebo na telefonické lince +95 976 089 6257. Cestovatelům se doporučuje registrovat v databázi DROZD.

.