Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nigérie: Aktuální doporučení na cesty

 

MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do severní části Nigérie (zejména státy Borno, Yobe, Adamawa, Bauchi, Gombe, Kano a také Kaduna, Jigawa, Katsina, Sokoto, Zamfara, Kebbi a Plateau). Doporučujeme rovněž vyhnout se cestám do oblastí na jihu země v deltě řeky Niger (státy Delta, Rivers, Bayelsa, Abia a Akwa-Ibom). Na severovýchodě země, kde probíhají vojenské operace proti islamistům Boko Haram, a na jihu v deltě Nigeru hrozí velké nebezpečí teroristických útoků a únosů.
 

Při nezbytných cestách do ostatních států doporučujeme dbát zvýšené obezřetnosti. Zejména na místech s větší koncentrací lidí (trhy, mešity, kostely, nádraží) hrozí teroristické útoky. Míra kriminality (včetně organizované) a míra korupce je vysoká, pozor je třeba dávat při jednání s taxikáři apod. Na pomoc policie se nelze spoléhat. Samostatně se pohybujícím cizincům hrozí po celé zemi únosy.

Po setmění doporučujeme pohyb pouze s prověřeným průvodcem, spolehlivým a bezpečným vozidlem. Cestování mimo město se po setmění nedoporučuje, stejně tak jakékoliv cestování autobusy.

Ze zdravotního hlediska obecně je třeba mít na paměti, že Nigérie leží v tropické oblasti a hrozí zde s tím spojené choroby, včetně malárie. Před cestou doporučujeme kontaktovat některé z center cestovní medicíny (bývají např. ve fakultních nemocnicích) a konzultovat vhodná očkování, případně malarickou profylaxi.

V případě nezbytné cesty doporučujeme zachovávat nejvyšší stupeň opatrnosti, vyhýbat se veřejným místům s vysokou koncentrací osob, větším shromážděním lidí, místům s náboženským významem, a registrovat se před cestou v databázi DROZD.

.