Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení k cestám do zahraničí po dobu trvání nouzového stavu v ČR v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 

V návaznosti na usnesení o vyhlášení nouzového stavu rozhodla vláda o přijetí krizových opatření včetně zákazu cestování do zahraničí. 

12. března 2020 vláda usnesením č. 194 vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky nouzový stav od 12. 3. 2020 od 14 hodin na dobu 30 dnů. Nouzový stav Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR prodloužila do 30. 4. 2020.

MZV ČR od počátku vyhlášení nouzového stavu doporučuje občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. S ohledem na aktuální omezení letecké dopravy, uzavírání pozemních hranic doporučujeme návrat neodkládat a pro přepravu do ČR využít všech dostupných možností. V případě, že se vám v těchto dnech nepodaří dopravu do ČR zajistit, kontaktujte nejdříve příslušný zastupitelský úřad ČR, případně hotlinku MZV +420 224 183 100, +420 224 183 200.

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vstupují v platnost následující opatření uvedená v článku Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu.

 

Od 14. dubna 2020 mohou občané v nezbytných a jasně odůvodněných případech do zahraničí vycestovat, podrobnosti na webových stránkách MV ČR.

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.

.