Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení omezení vycestovat - informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 

Dnem 17. května 2020 skončil v České republice nouzový stav. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou od 18. května 2020 upraveny ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.  

I přes ukončení nouzového stavu v ČR k 17.5.2020 i opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době zavedena většinou zemí, jakož i s ohledem na výrazné komplikace v mezinárodní dopravě.

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR a naleznete je také v Rozcestníku informací k cestování do zahraničí. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Ochranné opatření ministerstva zdravotnictví s účinností od 18.5.2020 00:00 upravuje, za jakých podmínek mohou občané ČR a cizinci vstupovat na území ČR. Osoby vstupující na území ČR mají i nadále kromě stanovených výjimek povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. Místně příslušné krajské hygienické stanici lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu absolvovaném v ČR.

Více o podmínkách vstupu do ČR naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

O stávajících opatřeních se dočtete více také v článku Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu.

Nouzový stav, který byl ukončen dnem 17.5.2020, vyhlásila vláda původně od 12. 3. 2020 od 14:00 na dobu 30 dnů (usnesením č. 194) z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s výskytem koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2). Nouzový stav pak Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR prodloužila do 30. 4. 2020 a následně do 17.5.2020.

MZV ČR od počátku vyhlášení nouzového stavu doporučovalo občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. V případě, že uvažujete o návratu do ČR i nyní, doporučujeme s ohledem na aktuální omezení letecké dopravy a omezení na pozemních hranicích využít pro přepravu všech dostupných možností. Pokud se vám v těchto dnech nepodaří dopravu do ČR zajistit, kontaktujte nejdříve příslušný zastupitelský úřad ČR, případně informační linku MZV +420 224 183 200.

 

 

.