Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doporučení k cestám do zahraničí po vyhlášení nouzového stavu v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 

V návaznosti na usnesení o vyhlášení nouzového stavu rozhodla vláda o přijetí krizových opatření včetně zákazu cestování do rizikových zemí. 

Vláda usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020 vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky nouzový stav od 12. 3. 2020 od 14 hodin na dobu 30 dnů. 

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vstupují v platnost následující opatření uvedená v článku Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu.

Státy světa s vysokým rizikem přenosu nákazy jsou pravidelně zveřejňované na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.


MZV ČR upozorňuje cestovatele, že v souvislosti se šířením koronaviru SARS CoV-2 (způsobující nemoc COVID-19) zejména v Asii a v Evropě dochází k preventivním opatřením, která omezují či narušují vnitrostátní i mezinárodní dopravu v celé řadě zemí, a to na úrovni letecké, ale i silniční a železniční dopravy. Zároveň jednotlivé státy přijímají opatření v podobě omezení vstupu cizinců přijíždějících ze zemí se zvýšeným výskytem této nemoci, případně zavádějí povinné karantény nebo omezují pohyb na hranicích. Nelze vyloučit situace, kdy se občané ČR při cestách do zahraničí, budou muset podrobit karanténním opatřením. Při plánování zahraničních cest je nutné s možností opatření zaváděných v souvislosti s šířením koronaviru počítat.
 

Velké množství leteckých spojů je pozastaveno z/do Číny (včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště), Korejské republiky  a Íránu.

Některé země či letecké společnosti pozastavují lety i z dalších zemí či regionů, kde se vyskytla ohniska koronaviru. MZV ČR doporučuje před cestou ověřit u letecké společnosti, zda nedojde ke zrušení návazných letů, popř. doporučujeme let změnit a využít jiných tranzitních letišť.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 3. února 2020 ochranné opatření, kterým se od neděle 9. února 2020 až do odvolání zakazují všechny přímé lety z Číny na všechna mezinárodní letiště v České republice.

V návaznosti na návrh Bezpečnostní rady státu z pondělí 2.3.2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví tři mimořádná ochranná opatření. Dvě z nich od 5. března ruší přímé mezinárodní lety z Korejské republiky a ze všech letišť na území regionů Emilia Romagna, Piemont, Lombardie a Benátsko v Italské republice na všechna letiště na území České republiky. České aerolinie a. s. pozastavily dne 27.2.2020 až do odvolání přímé lety Praha – Soul. 


V Itálii platí rozsáhlá karantenní opatření platí na celém území země. Na základě mimořádného ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 6.3.2020 doporučuje MZV necestovat na území Itálie.  Občané ČR se mohou vrátit zpět.

V případě Francie, Korejské republiky, Německa a Španělska MZV ČR doporučuje s ohledem na vysoké riziko nákazy zvážit cestu do těchto zemí.

Další informace o opatřeních proti koronaviru naleznete také k následujícím zemím Kypr, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko


Do Íránu doporučuje MZV občanům ČR s ohledem na rozšíření nákazy koronavirem necestovat. V případě, že se v Íránu zdržujete, MZV ČR doporučuje odcestovat ze země v co nejkratší době.


Některé státy/území přistoupily k částečnému uzavření hranic s ČLR – např. Hongkong (uzavřena většinu hraničních přechodů), Rusko (uzavřena hranice s ČLR na Dálném východě), Kazachstán, Vietnam (otevřeny pouze tři hraniční přechody).

Pozemní hranice s Íránem uzavřely prakticky všechny sousední země. Pákistán uzavřel hraniční přechody s Íránem a Afghánistánem, jediný přechod z Pákistánu do Číny v průsmyku Chundžeráb zůstává zatím do dubna také uzavřen.
___________________________________________________________________________________________________________

Angola zakazuje vstup do země cizincům nerezidentům, kteří cestují z Alžírska, Číny, Egypta, Guineje Bissau, Íránu, Itálie, Korejské republiky a Nigérie.

Austrálie neumožňuje vstup cizincům cestujícím z ČLR, Íránu, Itálie a Korejské republiky. Výjimky jsou udělovány studentům posledních dvou ročníků středních škol, jimž je vstup umožněn po individuálním vyšetření a karanténě.

Bahrajn - nevpouští cizinců, kteří v posledních 14 dnech navštívili nebo tranzitovali přes Čínu, Egypt, Hongkong, Itálii, Írán, Japonsko, Korejskou republiku, Libanon, Malajsii, Singapur, Thajsko, 

Bhútán zakázal 6.3. vstup cizincům do země s platností zatím do 20.3.2020.

Čín- všichni cestující musí den před cestou vyplnit online nebo s sebou přivézt vyplněné nové zdravotní prohlášení. 

Ekvádor - cestující z rizikových zemí budou mít nařízenu karanténu, seznam rizikových zemí neupřesněn.

Filipíny - od 14.3.2020 00:00 bude z důvodu karantény uzavřeno hlavní město Manila pro jakoukoliv vnitrostátní pozemní, leteckou a námořní dopravu mezi Manilou a regiony Filipín. Do země je zamezen vstup např. cizincům cestujícím z ČLR včetně pobytu v Hongkongu a Macau a vč. tranzitu, a cestujícím z jihokorejského Daegu a Gyeongbuk.

Hongkong - na území lze vstoupit pouze přes mezinárodní letiště Hongkong, most Hongkong-Macao a terminál Shenzen Bay Port. Vstup je zakázán cizincům, kteří v posledních 14 dnech navštívili čínskou provincii Hubei nebo Korejskou republiku. Povinné 14 denní karanténě budou podrobeni všichni cestující, kteří v posledních 14 dnech navštívili ČLR (nevztahuje se na Tchaj-wan), Íránu, Itálie a z nejvíce postižených regionů Francie, Japonska, Německa, Španělska. 

Indie od 13.3. do 15.4.2020 pozastavila platnost všech již vydaných indických víz všem cizím státním příslušníkům.

Indonésie nevpouští cizince, kteří v posledních 14 dnech navštívili pevninskou Čínu, a od 8.3.2020 také cizince, kteří navštívili íránský Qom a Gilan, italské regiony Lombardie, Benátsko, Emilia-Romagna, Marche a Piemont, jihokorejské Daeg a Gyeongbuk. Cestovatelé z ostatních oblastí Íránu, Itálie a Korejské republiky se musí při příletu prokázat platným certifikátem, že nejsou nakaženi koronavirem.

Irák - Region iráckého Kurdistánu uvaluje 14 denní karanténu na všechny osoby cestující z Íránu. Cestujícím, kteří v posledních 30 dnech pobývali v Číně, Francii, Itálii, Japonsku, Korejské republice, Singapuru, Španělsku a Thajsku, je odepřen vstup. Hranice s Tureckem jsou uzavřeny.

Izrael od 12.03.2020 (20:00 hod. místního času) vstupuje v platnost nařízení o plošném omezení vstupu všech cizinců (nerezidentů) do Izraele, tj. včetně občanů ČR. Vyňati z tohoto nařízení mohou být pouze ti občané ČR, kteří podmínky svého pobytu v Izraeli předběžně dohodnou s Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze a po příjezdu do Izraele povinně absolvují 14 denní domácí karanténu. 

Japonsko nevpouští do země cizince, kteří pobývali v čínských provinciích Hubei a Če-ťiang. a kteří cestují z postiženého jihokorejského města Daegu a provincie Cheongdo, a postižených oblastí Íránu. Od 9.3. zavádí povinnou 14 denní karanténu pro všechny osoby přijíždějící Číny, z Íránu a Korejské republiky. Povinné karanténě se musí podrobit cestující z ostatních oblastí Korejské republiky. 

Jordánsko od 26.2. zakazuje vstup všem cizincům, kteří do země směřují z Itálie, Íránu, Korejské republiky a Číny. Od 1.3. zákaz rozšířen na cestující z Francie, Německa a Španělska.

Katar nevpouští na své území cestující z Íránu.

Kazachstán umístí cestující z Číny, Itálie, Íránu a Korejské republiky na 14 dnů do karantény. Cestující z Francie, Německa a Španělska budou izolováni na 14 dnů v domácí karanténě. Cestující z Nizozemí, Švýcarska a Velké Británie budou po 14 dnů pod zdravotnickým dohledem a omezeni na pohybu. 

Kazachstán s účinností od 16. března 2020 nevpouští cizince, až na výjimky, na území svého státu. Návrat do vlasti je cizincům povolen. Cestující vstupující na území Kazachstánu jsou podle klasifikace států, které nedávno navštívili, umístěni do karantény. Na města Nur-Sultan a Almaty byla uvalena plošná karanténa, tzn. nikdo není vpuštěn ani vypuštěn z měst. Počty mezistátních i vnitrostátních letů prudce klesly, slouží v převážné většině k repatriaci KZ občanů.

Více info: https://www.mzv.cz/nur-sultan/cz/viza_a_konzularni_informace/aktuality/koronavir_aktualni_opatreni_prijimana_v.html

Kiribati nařizuje 14 denní karanténu nebo deportaci cestujícím, kteří před příjezdem na její území cestovali přes Čínu, ale i přes Singapur, Korejskou republiku, Japonsko, Malajsii, Vietnam, Thajsko a USA.

Kyrgyzstán od 1.3. zakázal vstup osobám, které v uplynulých 20 dnech pobývaly v zemích s evidovanými případy.

Kyrgyzstán s účinností od 19. března 2020 zakázal vstup cizinců, až na výjimky, na území svého státu. V zemi platí výjimečná situace, jsou pozastaveny všechny pravidelné mezinárodní i vnitrostátní linky.


Více info: https://www.mzv.cz/nur-sultan/cz/viza_a_konzularni_informace/aktuality/koronavir_aktualni_opatreni_prijimana_v.html

Libanon s platností od 28.2.2020 nevpouští do letecké přepravy osoby cestující z Číny, Itálie, Íránu a Korejské republiky. Od 11.3. je odepřen vstup také cestujícím z Egypta, Francie, Iráku, Německa, Sýrie, Španělska a Velké Británie.

Macao - uvaluje karanténu na cestující z čínských provinciích Hubei, Guangdong, z Francie, Íránu, Itálie, Japonska, Korejské republiky, Německa, Norska, Španělska. 

Malajsie omezuje vstup cizincům, kteří pobývali v čínské provincii Hubei. 

Maledivy uzavírají některé ostrovy kvůli karanténě. Dále nevpouští cizince, kteří v uplynulých 14 dnech navštívili nebo tranzitovali pevninskou Čínu, Írán Itálii nebo zasažené oblasti Korejské republiky (Daegu, Busan, Gyeonbuk, Gyeongnam).

Marshallovy ostrovy - zákaz vstupu do země všem cizincům cestujícím letecky, a to do 22.3.2020.

Mikronésie nevpouští cizince, kteří cestují nebo v posledních 14 dnech pobývali v ČLR a Korejské republice.

Mongolsko nevpouští na své území cizí státní příslušníky, které v uplynulých 14 dnech pobývali v Číně, Korejské republice, Japonsku nebo Itálii. 

Myanmar vpustí cizince cestující z Itálie, Íránu a Korejské republiky pouze v případě, že se prokáží zdravotní dokumentací, že nejsou nakaženi koronavirem.

Nepál - cestující, kteří navštívili Čínu, Francii, Írán, Itálii, Japonsko, Korejskou republiku, Německo a Španělsko musí na hraničních přechodech vč. mezinárodního letiště při vstupu předložit zdravotní negativní zdravotní osvědčení na koronavir.

Nový Zéland - zakazuje vstup cestujícím z  ČLR a Íránu.

Omán akazuje vstup cestujícím, kteří v posledních 14 dnech navštívili ČLR, Egypt, Itálii, Írán, Korejskou republiku. Cestující z Japonska a Singapuru jsou podrobeni karanténě. 

Peru - nařízena povinná 14 denní karanténa pro všechny cestující z Číny, Francie, Itálie a Španělska. Od 16.3.2020 nebude Peru přijímat žádné lety z Evropy a Asie.

Saudská Arábie - zákaz vstupu cestujícím, kteří v těchto zemích pobývali v posledních 14 dnech v zemích Evropské unie, Švýcarska a dále Džibuti, Eritreje, Etiopie, Filipín, Indie, Jižního Súdánu, Keni,  Korejské republiky, Pákistánu, Somálska, Srí Lanky, Súdánu.

Singapur zavedl pro cestující z čínské provincie Hubei 14 denní karanténu, cestujícím z ostatních provincií Číny bude nařízena domácí karanténa. Nevpouští cestující, kteří v posledních 14 dnech navštívili Korejskou republiku. 

Srí Lanka zavedla 14 denní karanténu pro všechny cestující přijíždějící  z Číny, Íránu, Itálie a Jižní Koreje.

Tádžikistán zavedl 14 denní karanténu pro cestující z Afghánistánu, Číny, Íránu, Itálie a Korejské republiky.

Thajsko zavedlo povinnou 14 denní karantén pro cestující z Číny (včetně Hongkongu a Macaa), Íránu, Itálie a Korejské republiky a ty, kteří v těchto zemích v posledních 14 dnech pobývali. Cestující, kteří v posledních 14 dnech navštívili Francii, Japonsko, Německo, Tchaj-wan nebo Singapur, mohou být vyzváni, či jim být doporučena 14 denní domácí karanténa, pokud nepředloží lékařské potvrzení, že nejsou nakaženi koronavirem.

Tchaj-wan od 18. 3. 2020 není cizincům s výjimkou držitelů dlouhodobého pobytu povolován vstup na Tchaj-wan a od 24. 3. 2020 není umožněn ani tranzit. Všichni, kteří vstoupí na Tchaj-wan, se musí podrobit 14-denní karanténě.

USA - od 13.3. od 23:59 nebude povolen vstup na území USA cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území schengenského prostoru. Dále není povolen vstup cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území Číny a Íránu.

Uzbekistán zavedl 14 denní karanténu pro osoby cestující z Afghánistánu, Číny, Íránu, Itálie a Korejské republiky a dále pro osoby, které v posledních 14 dnech pobývali ve Francii, Hongkongu, Macau, Německu, Singapuru, Španělsku, Tchaj-wanu, USA.

Vietnam zavedl 14 denní karanténu na cestovatele přijíždějící z Číny, Jižní Koreje, Itálie a Íránu či na osoby, které dané země v posledních 14 dnech navštívily či přes ně tranzitovali.

Dále jsou v řadě států zavedena preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, přičemž na cestující s příznaky může být uvalena karanténa.


Doporučujeme cestujícím, aby sledovali webové stránky příslušného zastupitelského úřadu ČR a místní sdělovací prostředky. Dále s ohledem na neustále se měnící situaci doporučujeme, aby si cestovatelé ověřili přijímaná opatření u příslušných orgánů (např. imigračních) daného státu nebo jeho zastupitelského úřadu.

Další informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD a v případě nouzové situace kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad ČR.

 

Infolinky_SZU_k_epidemii_COVID-19

Infolinky_SZU_k_epidemii_COVID-19

Doporučení_pro_cestovatele_ECDC_SZU_2

Doporučení_pro_cestovatele_ECDC_SZU_2


Cestovní doporučení a varování vydávaná MZV ČR vycházejí z informací, které má MZV ČR k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. MZV ČR nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. 
Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce.
Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoli změnit bez informování MZV ČR. MZV ČR proto doporučuje před cestou případně kontaktovat příslušnou diplomatickou nebo konzulární misi cílové země.
MZV ČR důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí. 

.