Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení omezení vycestovat - informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 

Dnem 17. května 2020 skončil v České republice nouzový stav včetně opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR.


CESTOVÁNÍ Z ČR DO ZAHRANIČÍ - ROZCESTNÍK

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí v zahraničí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR a naleznete je také v Rozcestníku informací k cestování do zahraničí. 


NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ DO ČR - SEMAFOR

Od 5.6.2020 do 14.6.2020

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou nově od 5.6. 2020 upraveny v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví.

Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR s účinností od 5.6.2020 12:00 h upravuje, za jakých podmínek mohou občané ČR a cizinci s oprávněním k pobytu na území ČR vstupovat na území ČR. Osoby vstupující na území ČR mají i nadále kromě stanovených výjimek povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. Místně příslušné krajské hygienické stanici lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu absolvovaném v ČR. Výjimkou z povinnosti předkládání testu či karantény je návrat občanů ČR a dlouhodobě pobývajících rezidentů na území ČR, kteří se vrátili z pobytů v Maďarsku, Německu, Rakousku a Slovensku. Tato výjimka se nevztahuje na cestující, kteří přes uvedené země pouze tranzitovali.

Od 15.6.2020

Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (tzv. Semafor), na jehož základě od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR při návratu z členských států EU a států schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (zelená a oranžová barva) předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (červená barva) a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (nejsou označeny žádnou barvou) bude při vstupu do ČR až na výjimky i nadále nutno předložit negativní test nebo nastoupit karanténu. 

Tyto podmínky se vztahují i na občany ČR, kteří mají bydliště v jiném členském státě EU, tzn. bydlí-li v zemích označených zeleně, nutnost předložit při cestě do ČR negativní test nebo nastoupit karanténu se na ně nevztahuje, ale bydlí-li v zemích označených oranžově nebo červeně, musí při vstupu do ČR předložit negativní test nebo nastoupit karanténu (nevztahuje-li se na ně některá z výjimek).  

SEMAFOR

SEMAFOR

 

.