Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření v souvislosti s šířením koronaviru ve světě

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje cestovatele, že v souvislosti se šířením koronaviru  (COVID-19) dochází k dalším preventivním opatřením, zejm. rušení velkého množství letů z/do Číny, včetně letů tranzitních přes některá čínská letiště či částečnému zavírání hranic s ČLR. MZV ČR doporučuje před cestou ověřit u letecké společnosti, zda nedojde ke zrušení návazných letů, popř. doporučujeme let změnit a využít jiných tranzitních letišť v Asii.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 3. února 2020 ochranné opatření, kterým se od neděle 9. února 2020 až do odvolání zakazují všechny přímé lety z Číny na všechna mezinárodní letiště v České republice.

Ke zrušení nebo významnému omezení letů z/do ČLR přistoupila řada evropských, amerických a asijských leteckých společností, některé státy přistoupily k pozastavení letů z/do Číny na vládní úrovni.
 

Některé státy/území přistoupily k částečnému uzavření hranic s ČLR - Hongkong (uzavřena většinu hraničních přechodů), Rusko (uzavřena hranice s ČLR na Dálném východě), Kazachstán.

Vstupu cizinců, kteří cestují z ČLR, příp. v posledních 14 dnech pobývali na území Číny, zamezují např.:

Austrálie, Filipíny (včetně pobytu v Hongkongu, Macau), Indonésie, Izrael, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Mongolsko, Nový Zéland, Palau, Tchaj-wan (včetně pobytu v Hongkongu či Macau), USA, či Vietnam. Indie zamezuje vstup cizincům, kteří pobývali v Číně (kromě Hongkongu, Tchaj-wanu nebo Macaa) 15. ledna nebo po tomto datu.

AustrálieFilipíny, Izrael, Nový Zéland a Mikronésie omezují vstup i cestujícím, kteří přes Čínu tranzitovali. Tchaj-wan zavedl s platností od 10. 2. 2020 opatření vůči cestovatelům s tranzitem na území Číny (včetně Hongkongu a Macaa). Všichni tito budou muset absolvovat povinnou 14 denní karanténu. 

Další státy/území omezují zatím pouze vstup cizincům, kteří pobývali v čínské provincii Hubei, např. Japonsko, Korejská republika, Malajsie. Japonsko od 13.2. 2020 rozšířilo zákaz vstupu osobám, které pobývaly v čínské provincii Če-ťiang. Singapur zavedl pro cestující z čínské provincie Hubei 14 denní karanténu, cestujícím z ostatních provincií Číny bude nařízena domácí karanténa.


Dále jsou při příletech i odletech na mezinárodních i vnitrostátních letištích v řadě států/území v Asii zaváděna preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, přičemž na pasažéry s příznaky může být uvalena karanténa.

Doporučujeme cestujícím, aby sledovali webové stránky příslušného zastupitelského úřadu ČR a místní sdělovací prostředky. Dále s ohledem na neustále se měnící situaci doporučujeme, aby si cestovatelé ověřili přijímaná opatření u příslušných orgánů (např. imigračních) daného státu nebo jeho zastupitelského úřadu. Určitá opatření v souvislosti s šířením koronaviru se mohou týkat i cizinců - rezidentů v jednotlivých státech, kteří cestují nebo pobývali v Číně.

Aktuální doporučení a varování pro cesty do Číny naleznete na https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/cina_riziko_nakazy_koronavirem.html

Na webových stránkách ZÚ Peking naleznete také orientační přehled o dočasně zrušených leteckých spojeních a kontakty na letecké společnosti.

 

Další informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/usa_omezeni_vstupu_koronavirus.html

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD.

 

.