Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Peru: Aktuální doporučení na cesty

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany cestující do Peru - konkrétně do měst Lima a Callao - na rizika spojená se značnou kriminální činností organizovaných skupin a pouličních gangů. Vláda Peru dne 3. února vyhlásila bezpečnostní stav nouze v hlavním městě a v přístavu Callao na 45 dní a nasazuje armádu na pomoc policii. Stav nouze byl dne 20. března prodloužen o dalších 45 dnů. Zároveň byl dne 7. dubna vyhlášen na 30 dnů celoplošný stav bezpečnostní nouze na pozemních komunikacích. Doporučuje se vyhýbat se opuštěným místům, omezit pohyb venku v nočních hodinách a nenosit s sebou cennosti, velké částky v hotovosti nebo originály cestovních dokladů.

Bezpečnostní situace v Peru se v posledních měsících prudce zhoršila. Zejména hlavní město Lima a přilehlý přístav Callao v posledních týdnech zaznamenaly silný nárůst kriminality. Jedná se nejen o loupeživá přepadení, ale také o nájemné vraždy, k nimž dochází zejména při vyřizování účtů kriminálních gangů v průmyslovém Callao a v chudších okrajových částech Limy. Vláda vyhlásila 3. února bezpečnostní stav nouze v Limě a přístavu Callao na 45 dní, dne 20. března ho prodloužila o dalších 45 dnů, na pomoc policii nasadila armádu. Zároveň byl dne 7. dubna vyhlášen na 30 dnů celoplošný stav bezpečnostní nouze na pozemních komunikacích (vládní nařízení č. 035-2022-PCM ze 7. 4. 2022) na celém území Peru. Pořádek bude udržován státní peruánskou policií (PNP) s podporou peruánských ozbrojených sil. Toto rozhodnutí bylo přijato na základě přes 2 týdny probíhajících stávek přepravců a s tím spojenými násilnostmi, rabováním a výtržnictvím.

Po dobu vyhlášeného nouzového stavu jsou omezena některá práva osob, a to zejména právo na volný pohyb po území, právo na volné shromažďování a právo na zachování osobní bezpečnosti, které jsou zakotveny v peruánské ústavě. Stav nouze umožňuje policii a ozbrojeným silám dle svého uvážení volně zasahovat do zmíněných svobod všech osob na území.

Žádáme české občany cestující do Peru, aby nezbytnost své cesty v tuto chvíli důkladně zvážili. V případě, že se v Peru již nachází, aby se zhoršenou bezpečnostní situací počítali.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku ZÚ Lima: +51 998 736 567.

Doporučujeme všem cestovatelům zaregistrovat se do DROZDu.

.