Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Peru - varování k cestám

 

Upozorňujeme, že při cestách do Peru hrozí rizika spojená se značnou kriminální činností organizovaných skupin a pouličních gangů (Lima, Callao). 

Upozorňujeme, že při cestách do Peru hrozí rizika spojená se značnou kriminální činností organizovaných skupin a pouličních gangů (Lima, Callao). Vláda Peru dne 3. 2. 2022 vyhlásila bezpečnostní stav nouze v obou městech, na pomoc policii nasadila armádu. Stav nouze byl opakovaně prodlužován, naposledy 18. 6. 2022 o dalších 45 dnů. Dále byl ve spojitosti s nepokoji pro extrémní růst cen PHM dne 28. 6. 2022 vyhlášen na dobu 30 dnů celoplošný stav bezpečnostní nouze na pozemních komunikacích. Vyskytují se blokády pozemních tras a velká zdržení v dopravě. Proto se doporučuje vyhýbat se opuštěným místům, omezit pohyb venku v nočních hodinách a nenosit s sebou cennosti, velké částky v hotovosti či originály cestovních dokladů.
 
Oblast hlavního města a přístavu Callao zaznamenávají silný nárůst kriminality setrvale. Jedná se o loupeživá přepadení, nájemné vraždy (dochází k nim zejména při vyřizování účtů kriminálních gangů v průmyslovém přístavu Callao) a v chudších okrajových částech Limy. Trestné činy jako loupeže, krádeže aut a přepadení za použití násilí jsou v Peru běžné, vyskytují se i během dne a přes přítomnost svědků. Důrazně doporučujeme se těmto oblastem vyhnout. Dále se nedoporučuje cestovat do departmentu LORETO (na hranicích s Kolumbií a Ekvádorem) a do údolí řek APURÍMAC, ENE a MANTARO z důvodu výskytu terorismu. Rovněž upozorňujeme na případy turistů, kteří se stali oběťmi znásilnění a/nebo zdravotních problémů při účasti na obřadech experimentování s AYAHUASCOU (domorodý nápoj s halucinogenními účinky).
 
Po dobu vyhlášeného nouzového stavu jsou omezena některá práva osob, a to zejména právo na volný pohyb po území, na volné shromažďování a zachování osobní bezpečnosti. Stav nouze umožňuje policii a ozbrojeným silám dle svého uvážení volně zasahovat do zmíněných svobod všech osob na území.
 
Žádáme proto české občany, kteří  plánující cestovat do Peru, aby důkladně vyhodnotili nezbytnost své cesty. V případě, že se v Peru již nachází, měli by být maximálně obezřetní. V případě bezprostřední nouze nebo ohrožení kontaktujte nouzovou linku velvyslanectví ČR v Limě: +51 998 736 567. Doporučujeme cestovatelům se před cestou registrovat do systému DROZD.

.