Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pobřeží slonoviny: Doporučení na cesty

 

V souvislosti s volbami plánovanými na 31.10.2020 může dojít k zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Opoziční strany vyzvaly v týdnu od 26.10.2020 k občanské neposlušnosti. Před volbami, v jejich průběhu a po jejich skončení lze očekávat demonstrace, blokování komunikaci a veřejné dopravy a případné násilné střety mezi příznivci opozice a vlády, resp. bezpečnostními složkami. 
 

MZV ČR v současné situaci doporučuje cestovat pouze v odůvodněných případech. Cestovatelům, kteří se přesto rozhodnout zemi navštívit, či zde již pobývají, důrazně doporučujeme registrovat se v databázi DROZD, popř. poskytnout informace o svém pobytu přímo Velvyslanectví ČR v Akkře (accra@embassy.mzv.cz) a v obou případech uvést kontaktní adresu v Pobřeží slonoviny, na které se budou v případě zhoršení bezpečnostní situace zdržovat.

Cestovatelům pobývajícím v Pobřeží slonoviny doporučujeme vyhnout se demonstracím a shromáždění více lidí, počítat s dopravními omezeními a sledovat informace místních médií.

MZV ČR doporučuje zcela se vyhnout cestám na severovýchod země (východní část distriktu Savanes a severní část distriktu Zanzan) z důvodu hrozby teroristických útoků a únosů s ohledem na proudění radikálních islamistických skupin z regionu Sahelu.  MZV ČR dále doporučuje vyhnout se cestám do příhraničních oblastí s Libérií, Mali a Burkinou Faso z důvodu hrozby ozbrojených přepadení.

Ve zbytku země doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti. V zemi je rozšířená pouliční kriminalita. Při jízdě automobilem může docházet k útokům ozbrojených banditů, zejména s ohledem na špatný stav silnic. V případě přepadení by se neměl klást odpor. Značně riskantní jsou pak noční jízdy automobilem. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky).

Cestovatelé v nouzi se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Akkře (+233 (0) 247 011 428), a rovněž na Honorární konzulát ČR v Abidjanu (tel.: +225 22 41 89 80, email: consul@consulateczechci.com, adresa: Cocogy II Plateaux ENA, Rue J5, Villa No. 269, 08 BP 3121 Abidjan).

 

 

.