Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pravidla cestování osob očkovaných v ČR do okolních států

 

Po sérii intenzivních jednání se zahraničními partnery ve druhém květnovém týdnu se zástupcům MZV podařilo dojednat usnadnění cestování do sousedních zemí.

Osoby očkované v ČR mohou cestovat do okolních států za dále uvedených podmínek.

Chorvatsko

Do Chorvatska je možné cestovat s potvrzením o očkování (Certifikát o provedené vakcinaci) v závislosti na typu vakcíny, od kterého uplynula předepsaná doba:

 • osoby s ukončeným očkováním
 • osoby očkované očkovací látkou Pfizer, Moderna nebo Gamaleya, mohou na území Chorvatska vstoupit v období  od 22. dne do 42. dne od aplikace první dávky uvedené očkovací látky,
 • osoby, očkované očkovací látkou AstraZeneca, mohou na území Chorvatska vstoupit v období  od 22. dne do 84. dne od aplikace první dávky uvedené očkovací látky,
 • osoby očkované očkovací látkou Jansen, která se podává v jedné dóze, mohou na území Chorvatska vstoupit v období  po 14 dnech od aplikace první dávky.

Podrobné podmínky k cestám do Chorvatska

Německo

Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování (Certifikát o provedené vakcinaci). Očkování musí být uzavřené a od podání poslední očkovací dávky musí uběhnout minimálně 14 dní.

Cestující přijíždějící do SRN z ČR je povinen předem nahlásit prostřednictvím digitální registrace příjezd do země na adrese www.einreiseanmeldung.de a disponovat potvrzením o úspěšné registraci (tzn. vytisknout si email, který je po registraci zaslán na danou emailovou adresu).

Podrobné podmínky k cestám do Německa

Maďarsko

Cestování je možné s potvrzením o aplikaci první dávky očkovací látky,  nebo s certifikátem o provedeném očkování ( Certifikát o provedené vakcinaci.)

Podrobné podmínky k cestám do Maďarska

Polsko

Výjimku z karanténní povinnosti a povinnosti předložení negativního testu mají osoby, kterým bylo vydáno osvědčení o očkování proti COVID-19 vakcínou schválenou v Evropské unii. Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování (Certifikát o provedené vakcinaci). 

Podrobné podmínky k cestám do Polska

Rakousko

Cestující z ČR musí při vstupu do Rakouska předložit doklad o očkování (v anglickém nebo německém jazyce) nebo lékařské potvrzení na následujícím formuláři (německy: https://bit.ly/3bzz4D3, anglicky: https://bit.ly/3fupMcm. ), že tyto osoby jsou:

 • nejméně 22. den po 1. dávce vakcíny, pokud je tato dvoudávková (očkování první dávkou je platné po dobu 3 měsíců),

 • po druhé dávce vakcíny (doba platnosti vakcinace: 9 měsíců od první dávky),

 • nejméně 22. den po vakcinaci očkovací látkou, který je jednorázová (doba platnosti: 9 měsíců od podání první dávky),

 • kdykoliv po vakcinaci za předpokladu, že alespoň 21 dní před očkováním byl proveden pozitivní PCR test nebo důkaz o přítomnosti neutralizačních protilátek (doba platnosti očkování: 9 měsíců od vakcinace). Vyžaduje se vakcína s registrací EMA nebo s absolvovaným evaluačním procesem WHO, aktuálně od producentů Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Serum Institute of India nebo Sinopharm

Podrobné podmínky k cestám do Rakouska

Slovensko

Na Slovensko mohou cestovat pouze s registrací, avšak zcela bez testu či karantény osoby, které byly očkovány proti COVID-19: 

 • v případě očkování mRNA vakcínou - např. BioNTech/Pfizer nebo Moderna - musí od 2. dávky uplynout min. 14 dní;
 • v případě očkování vektorovou vakcínou - např. AstraZeneca - musí od 1. dávky uplynout min. 28 dní;

Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování (Certifikát o provedené vakcinaci). 

Podrobné podmínky k cestám na Slovensko

Slovinsko

Do Slovinska je možné vstoupit bez následné karantény, pokud se osoba prokáže potvrzením o očkování jedné nebo dvou dávek vakcíny (v závislosti na jejím typu), od kterého uplynula předepsaná doba:

 • nejméně 7 dní od druhé dávky vakcíny Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech,
 • nejméně 14 dní od druhé dávky vakcíny Moderna,
 • nejméně 21 dní od první dávky přípravku Vaxzevria od společnosti AstraZeneca,
 • nejméně 14 dní od první dávky vakcíny Janssen od společností Johnson and Johnson / Janssen-Cilag
   

Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování (Certifikát o provedené vakcinaci). 

Podrobné podmínky k cestám do Slovinska


Osoby očkované v ČR se mohou vracet ze všech států se středním a vysokým rizikem nákazy, pokud od vystavení Certifikátu o provedené vakcinaci uplynulo:

i) v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku nejméně 22 dní ale ne více než 3 měsíce od aplikace první dávky očkovací látky,

ii) v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku a v případě aplikace druhé dávky očkovací látky ne více než 9 měsíců od aplikace první dávky očkovací látky,

iii) v případě jednodávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku nejméně 22 dní ale ne více než 9 měsíců od aplikace dávky očkovací látky.

.