Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rakousko: Dílčí úpravy tranzitu

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2021 / 12:15.)

V neděli 14. února, souběžně s náběhem německých hraničních kontrol a restrikcí na vstupu ze spolkové země Tyrolsko, vstoupila v Rakousku v účinnost nová dílčí úprava tranzitu a nadto specificky průjezdu v rámci zajišťování přepravy zboží a osob.

Nařízení o vstupu do Rakouska 445/2020 ve znění novelizačního nařízení 69/2021 nově výslovně stanoví, že tranzitující osoby mají výjimku z rakouského režimu registrace/test/karanténa pouze tehdy, "pokud je zajištěno jejich vycestování". Pracovníci zajišťující přepravu zboží a osob pak sice požívají uvedené výjimky vždy, ale není-li jejich cílem Rakousko, musí opět "být zajištěno jejich vycestování". Tuto skutečnost je u obou kategorií nutno prokázat při případné kontrole rakouskými orgány. V praxi nachází nová úprava využití především jako právní nástroj, s jehož pomocí mohou rakouské orgány již na Brenneru požadovat negativní koronatest od řidičů kamionové přepravy směřujících do Německa.

Přes bavorské území z Tyrolska do Salcburska (anebo z jedné části Salcburska do druhé) bez registrace/testu cestovat osoby zajišťující přepravu zboží, děti do 10 let, osoby cestující k odvrácení bezprostředního nebezpečí, složky IZS a cestující, kteří projeli Tyrolskem bez zastávky. Pokud přes bavorské území z Tyrolska do Salcburska (anebo z jedné části Salcburska do druhé) cestují vnitrorakouští pendleři, žáci, studenti a učňové, musí tak činit s německou registrací a koronatestem ne starším 48 hodin.

 

Další informace na web stránkách Zastupitelského úřadu ČR ve Vídni.

.