Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rakousko: opatření v souvislosti s epidemií koronaviru (COVID-9)

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.04.2020.)

Rakousko zavádí opatření v souvislosti s rozšířením epidemií koronaviru (COVID-9)

Dne 10. března oznámil spolkový kancléř Sebastian Kurz spolu se spolkovými ministry zdravotnictví a vnitra nová opatření ke zpomalení šíření nákazy koronavirem.

Z poskytnutých informací vyplynulo, že Rakousko hodlá zavést následující režim na hranici s Itálií:
- zrušení všech vlakových spojů a letů z/do Itálie - celé země;
- na pozemní hranici budou při vjezdu z Itálie do Rakouska zavedeny stacionární hraniční kontroly;
- příjezd do Rakouska jako cílové destinace bude možný pouze s atestem o neinfikovanosti koronavirem;
- MZV Rakouska vydalo pro Itálii varování nejvyššího stupně indikující potřebu ihned opustit zemi a má asistovat při návratu rakouských občanů do Rakouska; ti se po příjezdu do vlasti musí odebrat do dvoutýdenní karantény;
- tranzit přes Rakousko - tedy včetně českých občanů tranzitujících z Itálie do ČR - má být možný též při nepředložení atestu o neinfikovanosti koronavirem; v  takovém případě má ovšem cesta přes Rakousko proběhnout bez zastávky na jeho území;
- výjimky budou stanoveny pro přeshraniční přepravu zboží.
 

Podle informací Velvyslanectví ČR ve Vídni mohou být čeští občané tranzitující z Itálie do ČR rakouskými orgány na hranici zároveň podrobeni již avizované zdravotní kontrole. Při ní mají zdravotníci v součinnosti s policií měřit teplotu a zjišťovat další příznaky nákazy, v případě podezření pak provádět test na koronavirus. Pokud bude pozitivní, půjdou uvedené osoby do izolace - v nemocnici či v případě lehčího průběhu v zařízení určeném příslušnou zemskou hygienickou stanicí (Landessanitätsdirektion). Doprovázející/kontaktní osoby (v rakouské klasifikaci tzv. osoby kategorie I) budou muset na dva týdny do karantény. Pokud se čeští občané po pozitivní kontrole rozhodnou vrátit do Itálie a zvolit k návratu do ČR jinou cestu, nahlásí rakouské úřady jejich případ úřadům v ČR a v tranzitních zemích prostřednictvím Early Warning and Response System (EWRS).

Co se dalších opatření týče, zastavuje Rakousko lety z/do Íránu a Jižní Koreje. Osoby, které cestují ze zemí a oblastí, na něž se kvůli koronaviru vztahuje cestovní varování MZV Rakouska  (Itálie, Írán, Jižní Korea, Čína - provincie Chu-pei) musí od 11. března při příletu do Rakouska předložit lékařské potvrzení, že nejsou nakažené koronavirem. Tato povinnost se však nevztahuje na občany EU/EHP/Schengenu, a tedy ani na občany ČR.

.