Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řecko: od 28. 9. 2020 při cestách z ČR do Řecka povinný negativní PCR test na Covid-19

 

(Archivní článek, platnost skončena 03.11.2020 / 11:00.)

Vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci se Česko dostává na seznam rizikových zemí v Řecku, a to od pondělí 28. září 2020.

Vláda Řecké republiky prostřednictvím Společného ministerské rozhodnutí č. D1a/58901 ze dne 23. 9. 2020 rozhodla s platností od 28. 9. 2020 00.01 hod., že  od cestujících z České republiky bude na místech vstupu do země prostřednictvím leteckého spojení vyžadován negativní PCR test na Covid-19 provedený výtěrem z nosohltanu nejpozději 72 hodin před překročením hranice. Povinnost testu se nevztahuje na děti mladší 10 let.

Podle aktualizovaných informací řeckých úřadů ze dne 1. 10. 2020 se povinnost předložit negativní PCR test na Covid-19 provedený výtěrem z nosohltanu nejpozději 72 hodin před překročením hranice vztahuje na všechny cestující z České republiky.

Potvrzení o negativním testu v anglickém jazyce musí být vystavené akreditovanou laboratoří a musí obsahovat jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu cestujícího.

Letecké společnosti musí před nástupem zkontrolovat potvrzení o testu a mají právo nepřijmout bez něj cestujícího na palubu

Nadále platí i povinnost vyplnit před cestou PLF formulář (https://travel.gov.gr/) a při vstupu do země předložit QR kód, který na jeho základě cestující obdrží.

Povinnost předložit negativní PCR test na Covid-19 platná nadále rovněž při překročení pozemní hranice.

MZV ČR upozorňuje, že řecké úřady nadále provádějí namátkové PCR testy na Covid-19 při vstupu do země i v případech, kdy má cestující potvrzení o negativním výsledku z výchozí destinace, a výsledky těchto testů mohou s ohledem na průběh choroby prokázat pozitivitu. V takových případech platí výsledek posledního testu provedeného v Řecku a cestující jsou umístěni do dvoutýdenní izolace a jejich nejbližší doprovázející osoby (např. rodina) do karantény – viz podrobnější informace o cestování v našem článku Řecko – cestování z/do ČR v souvislosti s Covid-19.

S platností od soboty 24. 10.2020 od 6.00 hod. platí v okresech Achaia, Ioannina, Karditsa, Larisa, Pella, Serres, Soluň, Trikala, Viotia/Boiótie a krétský Heraklion, Kozani a Kastoria zákaz vycházení od 00.30 do 5.00 ráno (s výjimkou pracujících, jejichž pracovní doba to vyžaduje) a povinná rouška v uzavřených i otevřených prostorách. Podrobnosti jsou k dispozici na webové stránce Velvyslanectví ČR v Athénách.

 

.