Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řecko: Povinnost předložit negativní PCR test na Covid-19 platí na pozemní hranici Řecka a od 17. 8. rovněž při příletu z České republiky

 

(Archivní článek, platnost skončena 14.08.2020 / 10:15.)

Negativní molekulární PCR test na Covid-19 ne starší 72 hodin od doby odběru vzorku musí předložit při vstupu do Řecka jak všichni cestující přijíždějící přes pozemní hranici, tak s platností od 17. 8. 2020 také cestující z ČR letecky. Kromě České republiky platí tato povinnost pro lety z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Holandska, Albánie, a Severní Makedonie.

Všichni cestující přijíždějící do Řecka po silnici (tedy přes hraniční přechod Promachonas na hranici s Bulharskem) nebo - na základě Rozhodnutí ministrů zdravotnictví, infrastruktury a dopravy č. D1A/GP.oik.50682 Řecké republiky ze dne 11.8.2020 - s platností od 17. 8. do 31. 8. 2020 prostřednictvím leteckého spojení s Českou republikou (a s výše uvedenými zeměmi) mají z důvodu preventivních opatření na ochranu veřejného zdraví před dalším šířením viru COVID-19 na řeckém území povinnost:

- předložit při vstupu na řecké území QR kód obdržený po vyplnění PLF formuláře (-> Řecko – možnosti cestování z/do ČR v souvislosti s Covid-19) - platný formulář PLF s QR kódem jsou povinné pro vstup do Řecka vždy bez ohledu na způsob dopravy a místo vstupu do země,

- předložit lékařské potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména a příjmení a čísla cestovního dokladu, vystavené na základě dokladu o negativním molekulárním PCR testu na Covid-19, který byl proveden v průběhu posledních 72 hodin před příletem do Řecka v akreditované laboratoři země původu nebo tranzitu. Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). Tato povinnost se nevztahuje na spolucestující děti ve věku do 10 let (tj. děti narozené po 1.1.2011).

Rozhodnutí rovněž stanoví leteckým společnostem povinnost kontroly uvedeného lékařského potvrzení, PLF formuláře a QR kódu před nástupem cestujícího na palubu letadla. Pokud kterékoliv z těchto dokladů cestující nepředloží, je to důvodem odepření nástupu na palubu letadla. Test doporučujeme mít i v případě, pokud plánujete cestovat do Řecka z letiště mimo ČR. Ačkoli opatření vydané řeckými orgány situaci odletu z letiště mimo území ČR výslovně neupravuje, může vám být bez testu odepřen vstup na palubu letadla.

Platnost preventivního opatření může být prodloužena v závislosti na vývoji epidemiologické situace po 31. 8. 2020.

Negativní PCR test je povinný při příletu: od 1. 8. z Bulharska, Rumunska a Spojených Arabských Emirátů, od 12. 8. z Malty, od 17. 8. z České republiky, Belgie, Nizozemska, Švédska a Španělska.

Vzory dokumentů požadovaných ke vstupu do Řecka jsou k nalezení na webové stránce velvyslanectví v Athénách.

PŘI NÁVRATU DO ČR NEDOCHÁZÍ KE ZMĚNĚ, ŘECKO JE I NADÁLE ZEMÍ S NÍZKÝM RIZIKEM NÁKAZY COVID-19, PO NÁVRATU NENÍ NUTNÝ TEST A KARANTÉNA.

.