Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vietnam: Repatriace občanů ČR z území Vietnamu dne 25.3.2020

 

Repatriace občanů ČR z území Vietnamu dne 25.3.2020. V souvislosti s šířením pandemie COVID-19 ve světě a mimořádnými opatřeními, která přijímají jednotlivé státy i letecké společnosti, rozhodla vláda České republiky o repatriaci občanů ČR, kteří se nacházejí na území Vietnamu a nemohou využít jiné možnosti, jak se urychleně vrátit do vlasti.

Dne 25. 3. v 8:20 hod. bude za účelem repatriace občanů realizován let Hanoj – Praha. Velvyslanectví ČR v Hanoji za tímto účelem vypracovává seznam občanů, kteří mají o repatriaci zájem.

V případě Vašeho zájmu o repatriaci výše uvedeným letem zašlete prosím do 20. 3., 11:00 hod. e-mail na adresu doc_hanoi@mzv.cz, ve kterém uvedete následující údaje. Do jedné zprávy lze zahrnout celou skupinu cestovatelů:

 • jméno a příjmení
 • číslo cestovního dokladu ČR
 • telefonický a e-mailový kontakt

Upozorňujeme, že dosud není znám počet zájemců o repatriaci, a tudíž není možné zaručit, že bude možné daným letem přepravit všechny občany, kteří o návrat projeví zájem. V případě, že bude překročena kapacita letadla, upřednostní se zranitelné skupiny (nemocní, starší lidé, rodiny s dětmi).

V sobotu 21. 3. 2020 rozešle velvyslanectví ČR v Hanoji všem občanům registrovaným k danému letu potvrzující email. V případě, že email neobdržíte a projevili jste přitom závazný zájem o repatriaci, kontaktujte číslo nouzové linky velvyslanectví: +84 917 011 914.

 

Bližší podmínky k repatriačnímu letu:

- repatriace bude uskutečněna společností Bamboo Airways,
- přímý let č. QH 9061 Hanoj – Praha se uskuteční dne 25. 3. 2020 v 08:20 hod. z mezinárodního letiště Noi Bai v Hanoji, odbavení proběhne u přepážek Bamboo Airways v odletové hale,
- kapacita zavazadel je 1 x 30kg pro zavazadlo k odbavení a 1x 7kg pro příruční zavazadlo, žádná domácí zvířata,
- občerstvení během letu bude zajištěno,
- každý cestující, pokud tak ještě neučinil, musí před letem vyplnit zdravotní formulář na stránkách Ministerstva zdravotnictví Vietnamu,
- před letem bude měřena tělesná teplota, v případě naměření vysoké teploty nebude pasažér k letu přijat.

 

Důležité!

Co je dobré zvážit při rozhodování, zda pokračovat v turistickém pobytu ve Vietnamu nebo uspíšit svůj návrat do České republiky

Pandemie COVID-19 je z hlediska vysoké nakažlivosti a rychlého šíření po celém světě dosud nevídanou zkušeností a z řady ohledů zůstává také velkou neznámou. Nevíme, jak dlouho tu pandemie bude a s ní i související mimořádná opatření jednotlivých zemí a omezení leteckých spojení ze strany aerolinií. Lze předpokládat, že ve Vietnamu budou s postupným šířením infekce zpřísňována preventivní opatření, omezován pohyb osob po zemi i ochota jinak přátelských Vietnamců ubytovávat cizí osoby. Vietnamská vláda vydala pokyn ke zvýšení kapacit karanténních zařízení, zavedla povinnost nošení roušek a doporučuje omezit cesty mimo domov na nezbytně nutné.

Pokud se rozhodnete ve Vietnamu zůstat, doporučujeme zvážit následující:

 1. Jsem připraven ve Vietnamu zůstat několik měsíců i déle?
 2. Mám k tomu dostatečné finanční prostředky?
 3. Mám platné cestovní pojištění či mohu si ho zajistit na tak dlouhou dobu?
 4. Jsem si jist, že Vietnam nepozastaví prodlužování víz a neocitnu se v zemi nelegálně?
 5. Pokud se budu chtít či potřebovat vrátit do ČR, budu mít jak?
 6. Jsem smířen s tím, že pokud se nemoc COVID-19 ve Vietnamu rozvine, může být zdravotní systém hostitelské země zahlcen a mně se nemusí v případě potřeby dostat pomoci?
 7. Jsem smířen s tím, že může dojít k omezení možnosti pohybu po Vietnamu a pak budu nucen zůstat na jednom místě?
 8. Jsem si vědom, že se zvyšujícím se počtem onemocnění ve Vietnamu se zvyšuje také šance, že se ocitnu v karanténním zařízení?

 

Velvyslanectví České republiky v Hanoji upozorňuje, že výše uvedený repatriační let je asistencí českého státu občanům v nouzi. V případě, že se jej občan rozhodne nevyužít a upřednostní pokračování turistického pobytu v zemi, bude další asistence našeho velvyslanectví omezena pouze na skutečné případy nouze a nikoli problémy občanů vzniklé z důvodu překročení platnosti pobytového povolení v zemi, vypršení platnosti cestovního pojištění, uvalení povinné 14ti denní karantény apod. Děkujeme za pochopení.

.