Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie: Aktuální doporučení k cestám

 

(Archivní článek, platnost skončena 21.12.2020 / 10:00.)

V návaznosti na poslední vývoj v regionu v souvislosti se zabitím vysoce postaveného íránského generála Qásima Sulejmáního dne 3. 1. 2020,  MZV ČR doporučuje svým občanům zachovávat zvýšenou bdělost a průběžně se informovat na bezpečnostní situaci v oblasti prostřednictvím médií a dalších dostupných zdrojů.
 

MZV ČR dále nedoporučuje cestovat do příhraničních oblastí s Jemenem, pro cesty a pobyt na většině území Království Saúdské Arábie vyzývá k obecně zvýšené opatrnosti z důvodu vážné hrozby bezpečnostních incidentů a teroristických útoků.

Bezpečnostní situace v Saúdské Arábii vyžaduje zvýšenou úroveň opatrnosti. Stav bezpečnosti v zemi částečně ovlivňují konflikty v sousedních zemích (Jemenu a Iráku) a aktivity stoupenců poraženého Islámského státu (DAEŠ) a radikálních islámských extremistů.

MZV ČR varuje před cestami do 50km od hranice s Jemenskou republikou. Do oblasti mezi 50 a 100 km od hranice doporučuje cestovat jen ve zcela nezbytných případech. Jižní saúdské provincie Džizán, Asír a Nadžrán jsou z jemenské strany pravidelně ostřelovány raketami krátkého a středního doletu. Modifikované balistické rakety v držení jemenských povstaleckých sil však opakovaně ohrozily též vzdálenější oblasti v saúdském vnitrozemí, včetně provincií Mekka a Rijád.

Přestože v posledních letech poklesl počet útoků vůči cizím státním příslušníkům, saúdské bezpečnostní složky pravidelně zakročují proti extremistům, mnohdy v rámci ozbrojených střetů. Občasně dochází k ozbrojeným útokům s protivládní či sektářskou motivací zaměřených zejména na policejní složky státu a šíitskou menšinu v zemi. Běžná jsou zvýšená bezpečnostní opatření na letištích, hlavních pozemních komunikacích, v nákupních centrech a ubytovacích komplexech pro cizince. Zejména v souvislosti s vlivem extrémistických a teroristických skupin v regionu zůstává míra rizika únosu cizince či případného ozbrojeného útoku na místo, kde cizinci žijí nebo se vyskytují, nadále vysoká.

S ohledem na výše uvedené je nutné, aby cizinec přijal veškerá individuální opatření pro vlastní bezpečnost, průběžně je kontroloval, neustále byl ostražitý. Zvýšenou opatrnost je potřeba věnovat při cestách mimo velká města, v oblastech obývaných šíitskou menšinou (oblasti v okolí města Dammam jako Qatif, Awwamiyah, Saihat) či konzervativnější částí obyvatelstva (Qassim, Buraidah). Je žádoucí vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob.

Zásadou pobytu by mělo být nenarušování běhu místního života, akceptování místních společenských a kulturních pravidel a vyhnutí se projevům vyzývavého jednání. Čeští občané by si také měli být vědomi, že je v zemi trestné jakkoli, přímo i nepřímo, kritizovat či urážet panovníka, korunního prince nebo islám. 

Saúdské úřady vydaly zákaz přiblížit se na méně než 20 km k severní hranici země (s výjimkou oficiálních přechodů). Za nedodržení zákazu hrozí až 30 měsíců odnětí svobody a pokuta ve výši 25.000 SAR.

Občané ČR, kteří se v Království Saúdské Arábie ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Rijádu na čísle +966 505 410 531.

Po dobu pobytu v Království Saúdské Arábie doporučuje MZV ČR občanům zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD a v případě dlouhodobého pobytu v zemi i při zastupitelském úřadu České republiky v Rijádu.

.