Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie: bezpečnostní situace

 

Bezpečnostní situace v Saúdské Arábii je definována možnými teroristickymi útoky na saúdské nebo zapadní cíle. V minulosti došlo k několika útokům zaměřeným na bezpečnostní síly, vládní budovy a šíitské instituce, při nichž byli zabiti příslušníci saúdských bezpečnostních sil.

Zvýšenou opatrnost je potřeba věnovat při cestách mimo velká města, v oblastech obývaných šíitskou menšinou (oblasti v okolí města Dammam jako Qatif, Awwamiyah, Saihat) či konzervativnější částí obyvatelstva (Qassim, Buraidah). Věnujte zvláštní pozornost rušným místům, mešitám a zařízením energetické infrastruktury.

MZV ČR varuje před cestami příhraniční oblasti dvacet kilometrů od hranice s Jemenskou republikou v provinciích Najran, Assir a Djizan. Do oblasti mezi 20 a 100 km od hranice doporučuje cestovat jen ve zcela nezbytných případech. Od konce března 2015 se Saúdská Arábie účastní mezinárodní koalice na podporu mezinárodně uznávané jemenské vlády proti rebelům a v rámci této koalice rovněž podniká nálety v Jemenu. V důsledku se napětí na jemensko-saúdských hranicích zintenzivnilo a opakují se individuální, lokalizované boje.

Od začátku konfliktu se opakují raketové a dělostřelecké útoky a útoky bezpilotními leteckými prostředky z Jemenu na jihozápadě země. Postiženy jsou zejména vojenské objekty v provinciích Najran, Asir a Jazan, stejně jako civilní infrastruktura.

Kromě provincií Jazan, Najran a Asir jsou sporadicky terčem raketových útoků a útoků bezpilotními leteckými prostředky i Mekka a Rijád. Vzhledem k většímu dosahu použitých raket a dronů nelze vyloučit útoky na jiné provincie a na důležitá infrastrukturní zařízení.

Saúdské úřady vydaly zákaz přiblížit se na méně než 20 km k severní hranici země (s výjimkou oficiálních přechodů). Za nedodržení zákazu hrozí až 30 měsíců odnětí svobody a pokuta ve výši 25.000 SAR.

Bezpečnostní situace v Saúdské Arábii vyžaduje zvýšenou úroveň opatrnosti. Zásadou pobytu by mělo být nenarušování běhu místního života, akceptování místních společenských a kulturních pravidel a vyhnutí se projevům vyzývavého jednání. Fotografování vládních a vojenských objektů či budov je zakázáno a je důvodem k trestnímu stíhání, je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti. Rovněž není vhodné fotografovat cizí lidi, zejména ženy. Čeští občané by si také měli být vědomi, že je v zemi trestné jakkoli, přímo i nepřímo, kritizovat či urážet panovníka, korunního prince nebo islám a symboly s ním spojené, jako např. Proroka Mohammeda.

Občané ČR, kteří se v Království Saúdské Arábie ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Rijádu na čísle +966-0502898613

Po dobu pobytu v Království Saúdské Arábie doporučuje MZV ČR občanům zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

.