Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Somálsko: Doporučení k cestám

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zcela se vyhnout cestám do Somálska. V zemi probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami, podporovanými mezinárodními jednotkami, a milicemi islamistické organizace al-Šabáb.

Na celém území Somálska, tedy včetně hlavního města a Puntlandu, existuje vysoké riziko teroristických útoků. K útokům dochází často a jejich cílem bývají místa a zařízení, kde se pohybují představitelé vlády a/nebo cizinci. Cizincům hrozí také únosy ze strany teroristických skupin. Po prezidentských a parlamentních volbách v únoru 2017 organizace al-Šabáb veřejně vyhlásila zintenzivnění útoků proti nové vládě. Bombový útok v centru hlavního města v říjnu 2017 si vyžádal přes 500 obětí. K poslednímu teroristickému útoku v Mogadišu došlo v březnu 2022 v blízkosti mezinárodního letiště Aden Adde.

Situace v západní polovině autonomní oblasti Somaliland (zejména města Hargeisa a Berbera, dále až po Burao) je obecně příznivější, nicméně i zde doporučujeme při nezbytných cestách dbát maximální opatrnosti a vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a veřejným shromážděním, v každém případě pak necestovat bez místního doprovodu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům do zahraničí registrovat se v databázi DROZD .

.