Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko: havárie vlaku a únik amoniaku na jihovýchodě země

 

Upozorňujeme české občany, kteří plánují cestovat na jihovýchod Srbska, zejména do okolí měst Pirot a Niš, na možné komplikace v souvislosti s únikem amoniaku, ke kterému došlo po vykolejení nákladního vlaku. Pokud do oblasti cestujete, vyvarujte se pití vody ze studen, rybolovu, a konzumace čerstvých sladkovodních ryb a korýšů, lovených v této oblasti.

Dne 25. prosince 2022 poblíž města Pirot vykolejily 4 vagony nákladního vlaku (o celkovém počtu 20 vagonů), který v cisternách převážel amoniak. Z jednoho vagonu došlo k úniku amoniaku.
 
Nejméně 51 lidí bylo hospitalizováno s příznaky intoxikace a 2 lidé zemřeli.
 
Ve městě Pirot byl vyhlášen stav nouze. Školy a školky byly na 2 dny uzavřeny a obyvatelé města byli vyzváni, aby nevycházeli ze svých domů. Příslušný úsek dálnice (E75) byl dočasně uzavřen. Dne 29. prosince 2022 začalo odstraňování havárie, které bude dle odhadů trvat nejméně 5 dní. Obyvatelé žijící v blízkosti nehody by měli být evakuováni.

Dostupné vzorky analýzy vody a vzduchu v Pirotu zatím ukazují, že neexistuje zvýšená koncentrace amoniaku. Nicméně ve městě Niš je zakázané používat vodu k pití z individuálních studen podél řeky Nišavy. Též byl zakázán rybolov.

.