Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Středoafrická republika: Doporučení k cestám

 

Bezpečnostní situace v zemi i v hlavním městě Bangui je dlouhodobě špatná. V září 2015 propukly mezi zdejšími etnickými a náboženskými skupinami silné nepokoje, které si během několika hodin vyžádaly desítky obětí na životech. Dochází k projevům násilí vůči zástupcům mezinárodní komunity a k útokům na policejní stanice i sídla nevládních organizací. Rebelové využívají vzniklé situace i k rabování. Postiženo je především okolí měst Bangui a Bambari. Mezinárodní letiště v Bangui bylo uzavřeno.
 

MZV ČR důrazně doporučuje zcela se cestám do Středoafrické republiky vyhnout. Česká republika nemá ve Středoafrické republice zastoupení a možnosti eventuální pomoci českým občanům v nouzi jsou velmi limitované.

Občanům pobývajícím ve Středoafrické republice doporučujeme dostatečně se zásobit potravinami a pohonnými hmotami a zvážit co nejrychlejší opuštění země.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

Projevy násilí, včetně únosů, vražd a rabování jsou zaznamenávány dlouhodobě, po celé zemi působí ozbrojené skupiny, které přepadávají obyvatelstvo i cizince. Na silnicích bývají falešné checkpointy. Hrozba terorismu je vysoká. V lednu 2015 bylo zaznamenáno několik únosů pracovníků nevládních organizací a OSN.

.