Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Súdán: Aktuální doporučení k cestám

 

Několikaměsíční civilní nepokoje a protesty vedly dne 11. 4. 2019 k sesazení dosavadního presidenta Súdánu Umara Bašíra a převzetí moci armádou. Situace v zemi i po několika měsících nadále zůstává nestabilní a přechodná vojenská rada v červenci 2019 na další 3 měsíce potvrdila pokračování výjimečného stavu. Z důvodu trvající nestabilní situace, v jejímž důsledku již v zemi zahynuly stovky lidí, nedoporučujeme jakékoliv turistické návštěvy Súdánu a v případě pracovních cest doporučujeme zvážit jejich odložení na pozdější dobu.

Na území Súdánu byla dne 17. 7. přechodnou vojenskou radou potvrzena platnost celostátního výjimečného stavu po dobu dalších tří měsíců.

MZV ČR vzhledem k trvající nestabilní situaci a násilnému charakteru řady dosavadních protestů, při nichž již podle všeho zahynuly stovky lidí, nedoporučuje českým občanům za současné situace do země cestovat. V případě neodkladných cest do velkých měst jako je Chartúm, doporučujeme:

  • zachovávat maximální opatrnost;

  • vyhýbat se jakýmkoliv větším shromážděním občanů či místům s viditelnou koncentrací súdánských bezpečnostních sil;

  • dodržovat instrukce místních orgánů a to zejména policie a armády;

  • nepokoušet se nijak monitorovat probíhající protesty;

  • v případě vypuknutí protestů minimalizovat další pohyb venku a urychleně se přesunout do bezpečí (např. do svého hotelu).

Napjatá situace v zemi se dlouhodobě týká také některých nestabilních regionů, do nichž MZV českým občanům důrazně nedoporučuje cestovat. Jde konkrétně o:

  • oblast Dárfúru (všech pěti jeho států), kde je bezpečnostní situace nadále volatilní a vážně zde hrozí riziko únosu či konfrontace s protivládními či vládními silami;

  • území států Jižní Kordofán a Modrý Nil, kde nadále dochází k ozbrojeným konfliktům mezi vládními silami a rebely;

  • jižní část Západního Kordofánu a zejména oblast Abyei, o níž Súdán vede spor s Jižním Súdánem;

  • celkově se vyhnout oblasti pohraničí s Jižním Súdánem;

  • rovněž se vyhnout nebezpečnému pohraničí s Libyí, kde hojně operují pašeráci lidí a zbraní.

V případě nezbytných cest do Súdánu dále MZV ČR upozorňuje, že pro vstup českých občanů do země platí  vízová povinnost. Pro vstup do země je třeba disponovat cestovním dokladem, jehož platnost končí nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země. Taktéž platí, že cizinci pobývající v Súdánu jsou do tří dní od příjezdu do země povinni registrovat se na cizinecké policii súdánského ministerstva vnitra. Některé větší hotely v Chartúmu jsou schopny tuto nahlašovací povinnost obstarat za své zahraniční hosty. Upozorňujeme zároveň, že pokud váš cestovní doklad obsahuje razítko z Izraele, bude vám súdánskými úřady zamítnut vstup do země.

Důrazně rovněž upozorňujeme, že veškeré drogy jsou v Súdánu považovány za nelegální a jejich držení je přísně trestáno. Zakázáno je rovněž dovážení jakéhokoliv alkoholu a jeho konzumace, a to i v soukromí. Protizákonné je v Súdánu také udržování homosexuálních či lesbických vztahů.

MZV ČR vzhledem k současné napjaté situaci v zemi rovněž upozorňuje na často se nedostávající pohonné hmoty na benzínových pumpách a to včetně těch v hlavním městě Chartúmu. Tento faktor je proto nezbytné dopředu zvážit při jakýchkoliv cestách vlastním vozidlem v Chartúmu a zejména mimo něj. Stejně podstatná je i skutečnost, že súdánské bankomaty nepřijímají zahraniční kreditní karty, které nejsou akceptovány ani v místních obchodech apod. Hotelové ubytování či letenky si proto cizí státní příslušníci mohou zakoupit pouze v hotovosti za valuty, nejlépe americké dolary. Vlastní súdánská měna (súdánská libra, SDG) je v zahraničí nekonvertibilní a lze ji pořídit teprve na území Súdánu.

MZV ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR cestovat do výše uvedených oblastí Súdánu. Do Chartúmu a ostatních částí Súdánu za současné situace doporučuje cestovat jen ve zcela nezbytných případech.

MZV doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

 

.