Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Súdán: Aktuální doporučení k cestám

 

Několikaměsíční civilní nepokoje a protesty vedly dne 11. 4. 2019 k sesazení prezidenta Súdánu Umara Bašíra a moci se následně ujala Přechodná suverénní rada v čele s generálem Abdul Fattáh al Burhánem.
Dne 31. srpna 2020 byla v Jubě podepsána historická mírová dohoda mezi vládou a 6 povstaleckými hnutími. Nicméně celková situace nadále zůstává nestabilní a těžce předvídatelná, kdy Súdán čelí vážným bezpečnostním, ekonomickým a sociálním problémům. Stejně jako ostatní státy světa i Súdán byl zasažen pandemií onemocnění Covid-19.
Z výše uvedených důvodů proto MZV ČR nedoporučuje jakékoliv turistické návštěvy země a v případě pracovních cest doporučuje zvážit jejich odložení na pozdější dobu.
 
 

Po říjnovém svrhnutí Přechodné suverénní rady v čele s generálem Abdulem Fattáhem al Burhánem v roce 2021 zůstává politická i bezpečnostní situace v Súdánu velice nestabilní. V hlavním městě Chartúmu včetně ostatních regionů probíhají pravidelné pro vládní i proti vládní protesty doprovázené tvrdými policejními zásahy. Súdán čelí prohlubující se bezpečnostní, ekonomické i sociální krizi.  Z výše uvedených důvodů proto MZV ČR nedoporučuje jakékoliv obchodní či turistické návštěvy země. Případné neodkladné pracovní cesty doporučuje odložit na pozdější dobu.
 
Pokud již v Chartúmu či jiných částech země pobýváte, doporučujeme následující:

 • Zachovávat maximální opatrnost;
 • Vyhýbat se jakýmkoliv větším shromážděním občanů či místům s viditelnou koncentrací súdánských bezpečnostních sil;
 • Vyhýbat se jakýmkoliv větším shromážděním občanů či místům s viditelnou koncentrací súdánských bezpečnostních sil;
 • Dodržovat instrukce místních orgánů, a to zejména policie a armády;
 • Nepokoušet se nijak monitorovat probíhající protesty;
 • V případě vypuknutí protestů minimalizovat další pohyb venku a urychleně se přesunout do bezpečí (např. do svého hotelu);
 • Být maximálně ostražitý, neboť v důsledku nestabilní bezpečnostní situace dochází ke zvýšenému počtu krádeží a loupeží.

Napjatá situace v zemi se dlouhodobě týká zejména některých regionů na jihu Súdánu, do nichž MZV ČR českým občanům za žádných okolností nedoporučuje cestovat. Jde konkrétně o:

 • Oblast Dárfúru (všech pěti jeho států), kde je bezpečnostní situace nadále proměnlivá, dochází zde k mezietnickým střetům a vážně zde hrozí riziko únosu či konfrontace s protivládními silami či vládními bezpečnostními složkami;
 • Území států Jižní Kordofán a Modrý Nil, kde nadále dochází k ozbrojeným konfliktům mezi vládními silami a rebely;
 • Západní Kordofán a zejména oblast Abyei, o níž Súdán vede spor s Jižním Súdánem;
 • Vyhnout se oblastem při hranicích s Etiopií, kde dochází ke střetům různých ozbrojených milic a vládních jednotek z důvodu hraničních sporů;
 • Celkově se vyhnout oblasti pohraničí s Jižním Súdánem;
 • Rovněž se vyhnout nebezpečnému pohraničí s Libyí, kde hojně operují pašeráci lidí a zbraní.

MZV doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

Pro vstup českých občanů do země platí  vízová povinnost (odkaz: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/sudan/cestovani/visa.html). Pro české občany je vízově příslušný zastupitelský úřad Súdánu ve Vídni, případně si lze požádat i na zastupitelském úřadě Súdánu v Káhiře. Pro vstup do země je třeba disponovat cestovním dokladem, jehož platnost končí nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země. Taktéž platí, že cizinci pobývající v Súdánu jsou do tří dní od příjezdu do země povinni registrovat se na cizinecké policii súdánského ministerstva vnitra. Některé větší hotely v Chartúmu jsou schopny tuto nahlašovací povinnost obstarat za své zahraniční hosty. Upozorňujeme zároveň, že pokud váš cestovní doklad obsahuje razítko z Izraele, bude vám súdánskými úřady zamítnut vstup do země. Veškeré informace o vstupu do země pak doporučujeme ověřit na příslušném zastupitelském úřadě Súdánu.

Důrazně rovněž upozorňujeme, že veškeré drogy jsou v Súdánu považovány za nelegální a jejich držení je přísně trestáno. Zakázáno je rovněž dovážení jakéhokoliv alkoholu a jeho konzumace, a to i v soukromí. Protizákonné je v Súdánu také udržování homosexuálních či lesbických vztahů.

MZV ČR vzhledem k současné napjaté situaci v zemi rovněž upozorňuje na často se nedostávající pohonné hmoty na benzínových pumpách a to včetně těch v hlavním městě Chartúmu. Tento faktor je proto nezbytné dopředu zvážit při jakýchkoliv cestách vlastním vozidlem v Chartúmu a zejména mimo něj. Mimo Chartúm nejsou čerpací stanice standardně vybaveny benzínem a je proto potřeba se jím dostatečně zásobit před cestou do Súdánu či cestou z Chartúmu. Stejně podstatná je i skutečnost, že súdánské bankomaty nepřijímají

zahraniční kreditní karty, které nejsou akceptovány ani v místních obchodech apod. Je potřeba se tak dostatečně vybavit hotovostí, nejlépe, nejlépe americkými dolary. Vlastní súdánská měna (súdánská libra, SDG) je v zahraničí nekonvertibilní a lze ji pořídit teprve na území Súdánu.

Pro vstup do Súdánu je cestující se povinen prokázat negativním PCR-testem ne starším než 72 hodin. Pravidelná obousměrná letecká spojení na trase Káhira - Chartúm jsou v provozu a to několikrát týdně. Chartúmské letiště je zároveň v současnosti jediným mezinárodním letištěm v zemi.

Pro aktuální politické, bezpečnostní a další informace v zemi doporučujeme následující webové stránky:

.