Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tunisko - aktuální doporučení a varování

 

Českým občanům, kteří cestují na území Tuniska, kde je relativně bezpečno, se nicméně doporučuje dbát zvýšené obezřetnosti zvláště v některých lokalitách. 

Českým občanům, kteří cestují na území Tuniska, kde je relativně bezpečno, se nicméně doporučuje dbát zvýšené obezřetnosti zvláště v některých lokalitách, vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu přemisťování mimo nejdůležitější silniční trasy. Obecně se důrazně nedoporučuje cestovat do oblasti kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce, do měst v okolí Siliany a Kasserinu, či do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug - Borj Bourguiba - Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.

Výjimečný stav (vyhlášený od r. 2015) je opakovaně prodlužován a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám zavedly v posledních letech  tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, a to zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů. Spontánní manifestace a protestní hnutí mohou způsobit dopravní problémy po celé zemi. K návštěvě turistických oblastí na jihozápadě země je vhodná letecká přeprava, je nezbytné důsledně dodržovat pokyny bezpečnostních sil po celém území Tuniska, mít vždy při sobě osobní doklady a pas, vyhýbat se větším shromážděním osob a nepohybovat se venku v nočních hodinách. Dále MZV doporučuje vyhýbat se izolovaným oblastem a necestovat v noci. Pohyb v pohraničních a pouštních oblastech je formálně zakázán. V případě silniční kontroly se vždy řiďte doporučením místních bezpečnostních sil.
 
Dále se na základě zkušeností z různých případů důrazně doporučuje si ověřit - nad rámec základních vstupních pravidel pro Tunisko viz zde - podmínky vstupu na území Tuniska u svých dopravců. Mohou se lišit od oficiálních podmínek pro vstup a dopravce může sám vyžadovat přísnější pravidla.

Jde zejména o: 

1) platnost očkovacího certifikátu - platnost očkovacího certifikátu tuniskou stranu není nijak limitována, někteří dopravci však postupují podle českých pravidel a bez platného certifikátu/bez posilující dávky mohou zamezit vstup do dopravního prostředku
2) jiné podmínky vstupu na území Tuniska při cestě lodí - v souvislosti s případy odmítnutí vstupu turistům cestujících trajektem a vyžadování předložení voucheru z ubytovacího zařízení byly tuniskými úřady  dne 3.6.2022 zveřejněny podmínky pro zahraniční turisty cestující lodí : občané ČR/EU se musí po připlutí prokázat: platným cestovním pasem, finančními prostředky, které jim umožní pobyt v Tunisku (není specifikovaná suma), informací, na kterých místech se hodlají zdržovat (včetně např. rezervace ubytování). Po předložení těchto dokumentů již nebude policie vyžadovat voucher z hotelu.

MZV ČR vyzývá všechny cestovatele, aby se zaregistrovali do aplikace Dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí – DROZD. V případě nouze se můžete obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví ČR v Tunisu, tel. +216 98 464 617.

.